Internet za granicą. Co to jest e-sim? (kompletny poradnik)

Wyobraź sobie, że lądujesz w Tajlandii, Dubaju, Hiszpanii, czy na egzotycznych Seszelach i cieszysz się Internetem jeszcze przed wyjściem z samolotu. Bez stania w kolejce po kartę SIM, bez wyjmowania jej z telefonu. Możesz odbierać wiadomości SMS na swoim np. polskim numerze, a dodatkowo mieć Internet e-SIM na całym świecie, bez naliczeń operatora i dodatkowych opłat. W tym poradniku dowiesz się, jak działają karty eSIM, jakie są ich plusy i jak uruchomić globalną kartę, działającą aż w 124 krajach jednocześnie. Zapraszamy!

Planujesz podróż do Dubaju? Sprawdź atrakcje w Dubaju w najniższych cenach.

W tym artykule dowiesz się:

Czym jest karta e-SIM?

Standardowa karta SIM w Twoim telefonie pozwala na wykonywanie połączeń, wysyłanie i odbieranie SMSów, czy korzystanie z Internetu. Wyjęta z telefonu sprawia, że urządzenie traci większość swoich funkcjonalności – o ile nie jest podłączone do Internetu przez sieć Wi-Fi. 

Wirtualna karta eSIM to nic innego, jak oprogramowanie na telefonie, które umożliwia łączenie się z różnymi operatorami sieci.

Działa tak samo, jak zwykła karta SIM, ale możemy ją instalować i usuwać w każdej chwili, dzięki czemu możemy korzystać z ofert wielu usługodawców, zmieniać pakiety danych i w kilka sekund przełączać się pomiędzy różnymi numerami kontaktowymi.

To wszystko bez potrzeby otwierania telefonu, wyjmowania i zmieniania karty SIM.

Fot. Greta Hoffman, Pexels

Fot. Tom Barrett, Unsplash

Zalety podróżowania z kartą eSIM

Względem tradycyjnych “simek”, oferta e-SIM posiada wiele zalet i jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem.

Do plusów kart eSIM możemy zaliczyć:

  • karta globalna – możliwość korzystania z kart globalnych, które łączą Cię z Internetem i innymi usługami (SMS, połączenia) bez dodatkowych kosztów, w większości krajów na całym świecie.
  • liczne i korzystne cenowo pakiety – niezależnie od kraju, w którym przebywasz, w każdej chwili możesz wybrać odpowiadającą Ci ofertę lokalnego dostawcy. Dzięki temu Internet, rozmowy, czy wymiana SMSów stają się łatwo dostępne i tanie.
  • udostępnianie Internetu poprzez Hotspot – korzystając z Airalo możesz wykupić pakiet internetowy i udostępnić go znajomym za pomocą swojego telefonu. Dzięki temu możecie zakupić wspólnie pakiet eSIM na jednym telefonie i dzielić się dostępem do Internetu, ograniczając swoje wydatki.
  • szybkość zmiany operatora – użytkownicy telefonów z kartami eSIM mogą w każdej chwili zmienić dostawcę usług, a więc włączyć sieć dostępną w innym kraju, zmienić numer telefonu, czy pakiet danych. Brak konieczności wyjmowania karty SIM i nabywania nowej sprawia, że cały proces można wykonać online w kilka chwil.
  • brak możliwości zgubienia i uszkodzenia karty – korzystając z tradycyjnej karty SIM, zmuszeni jesteśmy do wyciągnięcia swojej “simki” z telefonu. To może spowodować jej zagubienie, czy uszkodzenie. Karty eSIM nie wyjmujemy, a więc nie narażamy się na takie sytuacje.
  • więcej wolnego miejsca w urządzeniu – ze względu na brak potrzeby posiadania wejścia na tradycyjną kartę SIM, producenci urządzeń mogą zagospodarować nieco więcej przestrzeni na inne podzespoły.
  • eSIM to rozwiązanie przyjazne środowisku – brak potrzeby produkcji, transportu i utylizacji kart redukuje negatywny wpływ na środowisko.

Jak zacząć korzystać z karty eSIM?

Najpierw pobierz aplikację Airalo z naszego dedykowanego linka. Pobierając aplikację z powyższego linka otrzymasz 10% rabatu na swoje pierwsze zamówienie.

Po pobraniu aplikacji, otwórz ją i utwórz nowe konto.

Aplikacja Airalo to sklep oferujący liczne pakiety kart eSIM od różnych usługodawców, z różnych krajów.

Airalo oprócz kary lokalnych i regionalnych, oferuje również karty globalne, działające w 124 krajach na całym świecie.

W zależności od wyboru konkretnej oferty na kartę eSIM, dzięki Airalo możesz:

  • korzystać z Internetu,
  • rozmawiać,
  • wysyłać SMSy,
  • udostępniać Internet ze swojego telefonu innym osobom (Hotspot)

Sprawdź, czy Twój telefon obsługuje karty eSIM

Przed zakupem karty eSIM warto sprawdzić, czy Twój telefon obsługuje wirtualne karty SIM. Mimo, że staje się to już standardem, niektóre, zwłaszcza starsze modele telefonów nie mają takiej funkcji.

Aby sprawdzić, czy Twój telefon obsługuje karty eSIM:

1. Włącz aplikację Airalo i stwórz nowe konto lub zaloguj się do już istniejącego.

2. Wyszukaj obojętnie jaki, dostępny pakiet i naciśnij na nim na „KUP TERAZ”, a następnie jeszcze raz na „KUP” – spokojnie, naciśnięcie przycisku „KUP” nie jest równoznaczne z dokonaniem zakupu.

3. Jeżeli Twój telefon nie obsługuje kart eSIM, przed dokonaniem płatności zobaczysz ekran z informacją „Twoje urządzenie nie obsługuje kart eSIM”. Wciąż możesz dokonać zakupu karty, którą np. w formie kodu QR podarujesz innej osobie.

4. Jeżeli informacja o braku obsługi kart eSIM nie wyświetliła Ci się, to znaczy że na Twoim telefonie możesz instalować karty eSIM.

Pełna lista urządzeń obsługujących technologię eSIM znajduje się pod tym linkiem.

Fot. Zakup globalnej karty eSIM od Airalo, działającej w 124 krajach/Podróże z Hubertem

Zakup i instalacja karty eSIM (poradnik video)

Zakup i instalacja karty eSIM to czynność trwająca zaledwie kilka chwil. Może ona jednak być dość skomplikowana, dlatego też przygotowaliśmy poradnik video, w którym pokazujemy zakup oraz instalację karty eSIM.

Zobacz instrukcje obsługi karty eSIM na iOS (iPhone).

UWAGA – Pamiętaj, że większość kart eSIM można zainstalować tylko raz!

Jeśli skasujesz już zainstalowaną kartę eSIM, nie będzie możliwości, by ponownie ją zainstalować, nawet jeśli pozostał na niej wykupiony pakiet danych internetowych, SMSów, czy połączeń.

Jak uniknąć dodatkowych opłat?

Najprostszym rozwiązaniem, by uniknąć jakichkolwiek opłat związanych z naszą np. polską kartą SIM, jest całkowite wyłączenie tej linii. 

Czasami jednak chcemy mieć możliwość odbierania lub wysyłania SMSów. Przydaje się to, gdy np. logujemy się do naszego konta w banku lub gdy po prostu chcemy raz na jakiś czas wymienić się SMSami z bliskimi albo odbyć krótką rozmowę.

Komfortowym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest używanie zakupionego pakietu eSIM w celu korzystania z Internetu, ale jednocześnie korzystanie z naszej standardowej karty eSIM w celu odbierania połączeń i SMSów.

Aby tak skonfigurować swój telefon, pamiętać trzeba jedynie o tym, by w naszej polskiej linii wyłączyć Roaming, a pozostawić go włączonego w linii zakupionej od Airalo.

Poczta głosowa

Niektórzy operatorzy mogą naliczać opłaty za pozostawione wiadomości na Twojej poczcie głosowej, gdy przebywasz zagranicą. Dzieje się tak dlatego, że pozostawienie wiadomości jest równoznaczne z dodzwonieniem się na Twój numer.

Jeśli zatem chcesz mieć aktywny swój polski numer telefonu i chcesz móc odbierać/wysyłać SMSy oraz wykonywać lub odbierać połączenia, to pamiętaj wyłączyć pocztę głosową u swojego operatora, zanim wyjedziesz za granicę.

Dzięki temu, nieodebrane połączenia na Twój numer nie wpłyną na żadne dodatkowe opłaty – Ty możesz cieszyć się z aktywnej, polskiej linii, a jednocześnie możesz korzystać z Internetu poprzez zakupiony pakiet eSIM z Airalo.

Fot. Karolina Grabowska, Pexels

Fot. Internet e-SIM od Airalo może być udostępniany do innych urządzeń poprzez Wi-Fi za pomocą Hotspota/Christin Hume, Unsplash

Fot. Karta eSIM od Airalo to nie tylko dostęp do Internetu, ale także możliwość wysyłania SMSów i wykonywania połączeń/Daria Pimkina, Unsplash

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Jak działa eSIM za granicą?
Karta eSIM za granicą działa na zasadzie wykupienia pakietu od lokalnego dostawcy. W aplikacji Airalo możesz wykupić dowolny pakiet od lokalnych usługodawców, dzięki czemu jesteś w stanie po krótkiej instalacji korzystać do woli z Internetu, SMSów i połączeń.

2. Czy eSIM potrzebuje Internetu?
Technologia eSIM wymaga łączności z Internetem poprzez sieć Wi-Fi wyłącznie podczas instalacji wybranego pakietu. Po zainstalowaniu karty, możesz korzystać z Internetu bez konieczności łączności z siecią Wi-Fi.

3. Co jest lepsze karta SIM czy eSIM?
Lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie karta eSIM – możesz wybrać dowolny pakiet od różnych dostawców w wielu krajach. Możesz aktywować globalną kartę eSIM i cieszyć się Internetem na całym świecie. Karta eSIM jest wygodnym rozwiązaniem, dającym większą elastyczność i możliwość wyboru tańszych pakietów internetowych, niż standardowe karty SIM.

4. Czym jest karta eSIM do podróży międzynarodowych?
Międzynarodowa karta eSIM jest rozwiązaniem, które daje możliwość posiadania jednej karty SIM, działającej w wielu krajach na całym świecie. W zależności od wybranej oferty może to być tylko pakiet internetowy, a może być to również pakiet SMSów oraz liczby minut do wykorzystania na połączenia w aż 124 krajach na całym świecie.

5. Jak skonfigurować kartę eSIM?
W aplikacji Arialo konfiguracja eSIM następuje automatycznie poprzez przejście przez instrukcję instalacji, po zakupie wybranego pakietu. Po krótkiej chwili karta eSIM jest już aktywna i gotowa do użycia.

6. Jak sprawdzić czy telefon obsługuje eSIM?
W zależności od systemu operacyjnego np. iOS czy Android, sprawdzenie obsługi technologii eSIM może wyglądać inaczej. Najlepiej jest wpisać w wyszukiwarkę Google nazwę swojego modelu telefonu z dopiskiem eSIM np. “iPhone 14 Pro eSIM”. Można również w aplikacji Airalo przejść do zakupu dowolnego pakietu eSIM i jeśli nasz telefon nie obsługuje kart eSIM, to przed dokonaniem zakupu wyświetli nam się stosowna informacja.

7. Jakie telefony obsługują eSIM?
Na dzień dzisiejszy większość nowych telefonów takich marek, jak: iPhone, Samsung, Google, Huawei, Motorola, czy Microsoft obsługuje technologie eSIM. By mieć pewność, że Twój telefon obsługuje karty eSIM, wpisz nazwę swojego modelu z dopiskiem eSIM w wyszukiwarkę Google.

8. Ile kosztuje eSIM?
Cena karty eSIM jest zależna od wybranego pakietu w danym kraju lub regionie. Najtańsze pakiety zaczynają się już od ok. 15 zł za 1GB danych internetowych.

Autor:

Ewelina Winiarczyk

Miłośniczka podróży, na co dzień pracująca w branży e-commerce. Dzięki pracy zdalnej, może łączyć swoje obowiązki ze zwiedzaniem nowych punktów na mapie świata, co od zawsze było jej marzeniem.