Dubaj – fakty i mity

Dubaj to z pewnością miejsce, które przez swoją innowacyjność jest pełne tajemniczości i często braku zrozumienia. Nie wiem czy o jakimkolwiek innym mieście świata powstało tyle mitów i faktów. Ja podczas mojej podróży dałem sobie za zadanie obalić lub potwierdzić ich jak najwięcej, informacji nie czerpałem z internetu, a od lokalnej społeczności, polaków mieszkających w Dubaju oraz obserwacji samego miasta. Niestety większość z nich jest zmanipulowana na potrzeby klikalności artykułów lub postów w social mediach. Obalmy więc mity oraz potwierdzmy fakty o Dubaju.

Najwyższy budynek świata oraz symbol Dubaju – fakt

Z czego znany jest Dubaj? Z tego, że wszystkie jest NAJ. Burj Khalifa czyli najwyższy budynek świata o wysokości 828 metrów znajduje się właśnie w Dubaju, co jeszcze ciekawsze znajduje się przy największym centrum handlowym na świecie czyli Dubai Mall. Dubaj posiada również największy na świecie ogród o nazwie Miracle Garden oraz największy system fontann.
Bilety do wielu z tych atrakcji możecie zakupić na naszej stronie, wystarczy kliknąć w nazwę obiektu powyżej.

Dubaj jest drogi – mit

Patrząc na ceny w Dubaju w 2023 roku mogę z pewną stanowczością stwierdzić, że ceny są bardzo zbliżone do Polski, a często nawet niższe. Oczywiście pojęcie „drogi” i „tani” jest względne, bo Polskę można w wielu rankingach również uznać za drogą. Podam więc kilka przykładów, koszt litra benzyny to około 3,30 złotych. Koszt obiadu z napojem w restauracji to około 70-100 złotych, lecz w aplikacji jak Careem lub Talabat, można zaoszczędzić nawet 50% tej kwoty. W Dubaju taksówki są dużo tańsze niż w Polsce. Taniej niż w Polsce kupicie również napoje, uważajcie tylko na zakup wody gazowanej, która często jest droższe niż napoje słodzone.

Dubaj jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie – fakt

Przestępczość w Dubaju prawie nie istnieje. Jest to na tyle bezpieczny skrawek świata, że chodząc po Dubai Mall’u możecie zobaczyć podłączone smartfony do ładowania, ale nie zobaczycie ich właścicieli bo właśnie robią zakupy, możecie zobaczyć portfele na stołach w restauracji, ale nie osobę spożywającą posiłek, bo ten portfel służy do przytrzymania stolika, gdy gość restauracji np. poszedł do toalety. Oczywiście nie jest to miejsce z zerową przestępczością, a kieszonkowcy się zdarzają, lecz są to tak znikome przypadki, że możemy uznać Dubaj za jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie a przestępczość w Dubaju prawie nie istnieje.

W Dubaju nie można kupić alkoholu – mit

Alkohol w Dubaju jako obcokrajowiec można kupić w wielu licencjonowanych sklepach, restauracjach oraz hotelach. Wielokrotnie może być on nawet tańszy od tego w Polsce. Więcej o alkoholu w Dubaju przeczytasz w artykule: Alkohol w Dubaju

foto: David Barros/ Unsplash

foto: Gijs Coolen/ Unsplash

Tylko 15% mieszkańców Dubaju to Emiratczycy – fakt

Az 85% mieszkańców Dubaju to obcokrajowcy, temat jest na tyle rozbudowany, że rodowici Dubajczycy mają problem w porozumiewaniem się w ojczystym języku podczas codziennych czynności poza domem. Językiem, który jest wszechobecny w Dubaju to angielsku. Na szczęście Emiratczycy niezależnie od wykształcenia lub zawodu znają angielski bardzo dobrze, dlatego też życie w Dubaju dla obcokrajowców jest bardzo wygodne pod kątem językowym.

Kobiety w Dubaju maja przywileje – fakt

Kobiety w Dubaju mają ich nawet sporo, zaczynając od taksówek. Jeżeli przechadzając się po dubajskich ulicach zobaczycie różową taksówkę to możecie być pewni, że jest przeznaczony tylko dla kobiet. Podobną sytuację możecie spotkać w metrze, gdzie pierwszy wagon jest również tylko dla kobiet. Co ciekawe, kobiety również mają najlepszy widok podczas jazdy dubajskim metrem, gdyż mogą obserwować miasto przez ogromną przednią panoramiczną szybę.

W Dubaju nigdy nie pada deszcz – mit

W okresie od końca października do końca lutego w Dubaju możecie się spotkać z bardzo obfitymi opadami deszczu, który powoduje podtapianie miasta przez nieprzystosowaną do tego kanalizację oraz glebę o niskiej przepuszczalności wody. Zgromadzona woda w bardzo szybkim tempie powoduje lokalne podtopienia, na szczęście tak szybko jak się pojawia, tak szybko wyparowuje, dzięki czemu nie musicie obawiać się, że dubajski deszcz zniszczy wasze wymarzone wakacje

W Dubajskim metrze nie można rzuć gumy – fakt

Uważajcie na rzucie gumy w dubajskim metrze, nie wiem dlaczego ten przepis powstał. Ma on pewnie podłoże w kulturze arabskiej oraz unikaniu spożywania posiłków w miejscach publicznych. W przypadku nie stosowania się do powyższego przepisu będzie grozić Wam kara o wysokości 200 AED. Warto też tutaj potwierdzić kolejny mit, dubajskie metro jest automatyczne i w 100% sterowane komputerowo.

W Dubaju nie można spać razem bez ślubu – mit

W wielu krajach arabskich, podczas zameldowania w hotelu należy okazać dowód bycia małżeństwem, aby otrzymać pokój z jednym łóżkiem dwuosobowym. Stąd wziął się ten mit również w Dubaju, lecz tutaj, w bardzo liberalnych Emiratach nie musicie się o to martwić. Nikt nie będzie Was pytał o akt ślubu lub jakiekolwiek inne potwierdzenie, jeżeli chcecie

Dubaj to nie miejsce dla dzieci – mit

Dubaj to także miejsce, które oferuje wiele atrakcji dla dzieci. Jednym z nich jest Global Village, wielki park rozrywki, w którym dzieci i dorośli mogą odkrywać różne kultury, kuchnie i tradycje z całego świata. Dubaj ma także wiele parków wodnych, w których dzieci mogą się bawić i ochładzać podczas upalnych dni.

Czytaj więcej: Dubaj z dzieckiem

Dubaj informacje praktyczne

Jeżeli przed podróżą do Dubaju szukasz odpowiedzi na swoje pytania to odsyłam Cię do naszego poradnika: Darmowy poradnik Dubaj

foto: Zafeerah Heesambee/ Unsplash

Autor:

Maciej Tyl

Pasjonat podróży, w wolnej chwili lubi nurkować, przeczytać podróżniczą książkę lub porobić zdjęcia. Jego marzeniem jest móc podróżować po całym świecie, łącząc tą pasję z pracą.