Darmowe atrakcje, które możesz odwiedzić w Abu Zabi – zobacz listę!

Abu Zabi to miasto, które wbrew pozorom ma do zaoferowania wiele ciekawych i darmowych atrakcji. Zwiedzanie Abu Zabi bezpłatnie to idealny sposób, aby dobrze poznać to miasto i zakochać się w jego urokach. Przygotowaliśmy listę darmowych atrakcji, które warto zobaczyć. Zapraszamy!

Zachęcamy do skorzystania z atrakcji: zwiedzanie Abu Zabi z polskim przewodnikiem.

Fot. Wielki Meczet Szejka Zajida/Max Avans, Pexels

Wielki Meczet Szejka Zajida

Bezpłatne zwiedzanie Abu Zabi warto zacząć od atrakcji Wielki Meczet Szejka Zajida – atrakcji z której to miasto słynie. Jego budowa zakończyła się w 2007 roku i jest to jeden z niewielu meczetów otwartych na wyznawców innych religii.

Znajduje się tutaj na przykład największy na świecie dywan, który waży aż 55 ton. Największa na świecie kopuła, największa marmurowa mozaika czy największy żyrandol to kolejne dowody na nietuzinkowość tego miejsca. Budynek ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Warto pamiętać o:

  • odpowiednim ubiorze – w przypadku kobiet zakryte ręce, nogi i włosy; w przypadku mężczyzn odzież zakrywająca kolana i ramiona
  • zakazie jedzenia, picia i palenia
  • zakazie okazywania uczuć
  • zakazie robienia zdjęć poza wyznaczonymi strefami
  • wcześniejszej rezerwacji wycieczki online i przygotowaniu kodu QR

Godziny otwarcia: 

Poza Ramadanem:
Sobota – Czwartek: 9:00 – 22:00
Piątek: 9:00 – 12:00, 15:00 – 22:00

W czasie Ramadanu:
Sobota – Czwartek: 10:00 – 18:00, 21:00 – 23:30
Piątek: 14:00 – 18:00, 21:00 – 23:30

Pomnik Wahat Al Karama

Kolejnym, ciekawym punktem na mapie Abu Zabi jest pomnik Wahat Al Karama – znajduje się on naprzeciwko Wielkiego Meczetu Szejka Zajida.

Pomnik Wahat al Karama to pierwszy emiracki memoriał wojenny pamięci wszystkich poległych, którzy zginęli w służbie Zjednoczonym Emiratom Arabskim. 

Pierwsze nazwisko na pomniku należy do dwudziestoletniego policjanta, który zginął podczas zajęcia przez Iran wysp w Zatoce Perskiej należących do emiratów: Szardży i Ras Al Khaimah. Salem Suhail bin Khamis odmówił zdjęcia flagi wspomnianego Ras Al Khaimah przez co został zabity 30 listopada 1971. Dzień jego śmierci określany jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jako Dzień Pamięci.

Obiekt można odwiedzać codziennie w godzinach: 09:00 – 22:45

Plaża Al Bateen

Co robić w Abu Zabi za darmo? Jedna z najlepszych możliwości to plażowanie i kąpiel w ciepłych wodach Zatoki Perskiej. 

Plaża Al Bateen to jedna z niewielu darmowych plaż w Abu Zabi. Jednakże nie odstaje od innych pod względem piękna, czy udogodnień – została wyróżniona nagrodą Błękitnej Flagi podobnie jak popularna plaża Cornice Beach. Z Al Bateen mamy widok na most Hudayriat, który łączy kontynent z wyspą o tej samej nazwie – Al Hudayriat Island.

Plaża otwarta jest codziennie od 8:00 do zachodu słońca.

Zobacz listę topowych plaż – Najlepsze plaże w Abu Zabi

Fot. Największy żyrandol na świecie/Hana El Zohiry, Unsplash

Fot. Błękitna woda Zatoki Perskiej w Abu Dhabi/Devarya Ruparelia, Unsplash

Spacer mostem Hudayriat

Jeżeli interesują Cię bezpłatne atrakcje w Abu Zabi i jednocześnie uwielbiasz oglądanie panoramy miasta, to spacer mostem Hudayriat po prostu Cię zachwyci!

Łączy on południowe wybrzeże Abu Zabi z wybrzeżem Wyspy Hudayriat. Most o długości 1,3 km składa się z sześciu pasów ruchu, ścieżki rowerowej i dwóch chodników.

Niedaleko słynnego wiaduktu, po stronie Abu Zabi, znajduję się wspomniana powyżej publiczna plaża Al Bateen.

Spacer wzdłuż wybrzeża

Spacer wzdłuż wybrzeża Abu Zabi to jedna z najzdrowszych opcji na zwiedzanie Abu Zabi bezpłatnie. Spacerując możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zaplanować wycieczki na kolejne dni.

Warto zacząć spacer promenadą na Corniche Beach. Wprawdzie plaża jest płatna, ale wejście bramką numer 4 (Al Sahil) jest darmowe.

Wybrzeże Abu Zabi jest bardzo charakterystyczne przez dużą ilość wysepek na której to mieszczą się różnorakie atrakcje jak np. wyspa Yas z Ferrari World i Warner Bros World czy Al Saadiyat z Luwrem Abu Zabi i centrum sztuki Manarat Al Saadiyat lub park narodowy Mangrove.

Manarat Al Saadiyat

Jesteś osobą, która lubi zachwycać się sztuką? Manarat Al Saadiyat jest dla Ciebie.

Manarat Al Saadiyat to centrum sztuki, działalności kulturalnej i wydarzeń społecznościowych na wyspie Al Saadiyat, a więc na tej samej na której znajduje się wspominany wyżej Luwr Abu Zabi.

W terminarzu centrum sztuki można trafić na bardzo dużo bezpłatnych wystaw, warsztatów i prelekcji.

Obiekt otwarty jest codziennie w godzinach 10:00 – 20:00

Góra Jebel Hafeet

Mierząca 1249 metrów góra Jebel Hafeet to najwyższy szczyt emiratu Abu Zabi. Mieści się nieopodal miasta Al-Ajn leżącego niedaleko stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

  • Średnia roczna temperatura: 27°C
  • Najniższa średnia temperatura: 20°C (Styczeń)
  • Najwyższa średnia temperatura: 33°C (Czerwiec)

Na leżący przy granicy z Omanem szczyt można dostać się zarówno samochodem, jak i pieszo. Z góry Jebel Hafeet możemy podziwiać miasto Al-Ajn.

Emirates Heritage Village

Jeżeli masz ochotę na zwiedzanie Abu Zabi bezpłatnie i jednocześnie lubisz historię, to Heritage Village na pewno trafi w Twój gust. 

To kierowana przez Klub Dziedzictwa Emiratów autentyczna rekonstrukcja tradycyjnej wioski oazowej, która przenosi nas w przeszłość Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tutaj możemy zobaczyć, jak wyglądało życie na pustyni, od ognisk z dzbankami do kawy, po namioty z włosia koziego i tradycyjny system nawadniania Falaj. 

Ponadto odbywają się tu warsztaty, na których rzemieślnicy prezentują swoje umiejętności w pracach metalowych, ceramicznych, tkactwie i przędzeniu. Wioska znajduje się nieopodal Marina Mall.

Godziny otwarcia:

Sobota – Czwartek: 9:00 – 16:00
Piątek: 7:30 – 12:00, 15:00 – 21:00

Fot. Wnętrze Wielkiego Meczetu Szejka Zajida/Dina Adel, Pexels

Fot. Wnętrze Luwru w Abu Dhabi/Yulia Pribytkova, Pexels

Qasr Al Muwaiji

Bezpłatne atrakcje w Abu Zabi dla fanów historii obejmują również Qasr Al Muwaiji – fortecę, której budowa rozpoczęła się za czasów szejka Zajida ibn Chalify Pierwszego – na przełomie XIX i XX wieku. Charakterystyczną budowlę możemy podziwiać w Al-Ajn. Forteca funkcjonowała jako dom i siedziba administracyjna założyciela i pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Zajida ibn Sultana Al Nahajjana.

Podczas panowania szejk Zajid rozbudował fortyfikacje czyniąc ją istotnym miejscem spotkań na szczeblu rządowym. Dodano tzw. „diwany” (siedziby władz/rady) oraz kuchnię i pokoje dla gości. Było to podyktowane wzrostem znaczenia Qasr Al Muwaiji pośród społeczności, która chętnie modliła się w meczecie na terenie fortecy.
W 2011 fort został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obiekt otwarty jest codziennie w godiznach 9:00 – 19:00

Park Umm Al Emarat

Położony w centralnej części miasta park jest jednym z największych i najstarszych w Abu Zabi. Jego poprzednia nazwa to Mushrif Park. Został wybudowany w 1982 roku, początkowo przeznaczony był dla kobiet i dzieci. Po gruntownej renowacji zmieniono jego nazwę, a obecnie to jeden z najlepszych parków rodzinnych w mieście.

Znajduje się w nim dużo atrakcji: Shade House, Animal Barn – zagroda dla zwierząt, amfiteatr, Great Lawn, ogród botaniczny, Children’s Garden i Evening Garden. W zagrodzie możemy spotkać wiele zwierząt np. wielbłądy, koźlątka, krowy, czy kucyki. W amfiteatrze możemy podziwiać różne wydarzenia artystyczne. Shade House to charakterystyczna instalacja pełna roślin, których wzrost jest ściśle kontrolowany. Część parku możemy zobaczyć za darmo. Obejrzenie całego to wydatek zaledwie 10 AED, a bilety dla dzieci do 3. roku życia są darmowe.Park otwarty jest codziennie w godzinach 8:00 – 24:00

Abrahamic Family House

Zwiedzanie Abu Zabi bezpłatnie dla osób wierzących można rozpocząć od Domu Rodziny Abrahama. To międzywyznaniowy kompleks na wyspie Saadiyat w Abu Zabi. Cały kompleks liczy 7700 metrów kwadratowych i jest świeżo otwarty – oficjalna inauguracja miała miejsce 16 lutego 2023.

Dom Rodziny Abrahama powstał, aby pełnić funkcję dialogu i wymiany międzyreligijnej. Ma być fizyczną manifestacją Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, który zakłada przyjaźń między religiami. Dokument został podpisany przez przedstawicieli różnych religii, w tym przez papieża Franciszka w Abu Dhabi w 2019 roku. W kompleksie możemy znaleźć zasoby edukacyjne jak i przestrzeń do modlitwy.

Dom otwarty jest codziennie w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:00).

Na zwiedzanie należy się zapisać tutaj.

Spacer po centrum Abu Zabi

Abu Zabi jako nowoczesne miasto zachwyca swoim pięknem. Na ulicach możemy podziwiać ekskluzywne sklepy, hotele, restauracje, czy budynki. Warto zatem w ramach bezpłatnego zwiedzania, wybrać się na spacer po tym mieście. Ikoniczna linia horyzontu, czy turkusowe wody Zatoki Arabskiej sprawią, że zwykły spacer może zrobić na nas duże wrażenie.

Po drodze możemy podziwiać fasadę Wielkiego Meczetu Szejka Zajida oraz ujrzeć pałac prezydencki Qasr Al Watan

Spacer promenadą parku narodowego Mangrove

Wejście do parku narodowego Mangrove jest płatne, ale za darmo możemy przespacerować się promenadą z licznymi kawiarenkami. Park ten znajduję się w centralnej części Abu Zabi.

Park Narodowy Mangrove składa się głównie z lasów namorzynowych. Lasy te chronią region przed falami pływowymi i oczyszczają otaczające go wody. Obszar ten ma duże znaczenie dla miasta i regionu. 

Wizyta w Parku Narodowym to świetny pomysł, jeżeli podróżujemy z dziećmi i chcemy pokazać im znaczenie natury.

Park ten jest domem dla ponad 60 gatunków ptaków. Znajdziemy tu również liczne kanały do spływów kajakowych i inne atrakcje na wodzie. To również dobre miejsce dla tych, którzy chcą odetchnąć od suchego klimatu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Park otwarty jest codziennie w godzinach 10:00 – 24:00.

Fot. Pustynia Qasr Al Sarab w Zjednoczonych Emiratach Arabskich/Denys Gromov, Pexels

Fot. Ulice Abu Zabi podczas zachodu słońca/ Mohamad, Pexels

Fot. Pomnik przy Luwrze w Abu Dhabi/Merna Rakha, Pexels

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Gdzie znaleźć bezpłatne atrakcje w Abu Zabi?
Najpopularniejsze darmowe atrakcje – Wielki Meczet Szejka Zajida i pomnik Wahat Al Karama znajdują się zaraz obok portu lotniczego Baton.

2. Jakie są najlepsze darmowe rzeczy do zrobienia w Abu Zabi?
Zwiedzanie Abu Zabi bezpłatnie warto zacząć od spaceru wybrzeżem, mostem Hudayriat, wizytą na darmowej plaży Al Bateen, czy zwiedzaniem Wielkiego Meczetu Szejka Zajida.

3. Jakie są bezpłatne muzea w Abu Zabi?
Do darmowych muzeów w Abu Zabi możemy zaliczyć fortecę Qasr Al Muwaiji, Abrahamie Family House, Wielki Meczet Szejka Zajida, Wahat Al Karama, Heritage Village. czy Manarat Al Saadiyat.

4. Czy są jakieś bezpłatne wycieczki po Abu Zabi?
Bezpłatne wycieczki po Abu Zabi możemy zorganizować sami. Miasto dostarcza przewodnik w formie audio. Darmowe atrakcje często zapewniają bezpłatnych przewodników.

5. Jakie bezpłatne wydarzenia odbywają się w Abu Zabi?
W Abu Zabi odbywa się dużo bezpłatnych wydarzeń w miejscach publicznych. Sama nocna iluminacja budynków może robić wrażenie. Warto odwiedzić centrum sztuki Manarat Al Saadiyat, gdzie odbywają się darmowe wystawy, warsztaty i prelekcje.

Szukasz bezpiecznego transferu z lotniska w Abu Dhabi? Skorzystaj z naszej oferty – transfery lotniskowe.

Autor:

Ewelina Winiarczyk

Miłośniczka podróży, na co dzień pracująca w branży e-commerce. Dzięki pracy zdalnej, może łączyć swoje obowiązki ze zwiedzaniem nowych punktów na mapie świata, co od zawsze było jej marzeniem.