Czy Abu Dhabi jest bezpieczne?

Przed wyruszeniem w podróż do Emiratów Arabskich wiele osób szuka odpowiedzi na pytania odnośnie bezpieczeństwa. Okazuje się, że ten modny kierunek, cieszący się coraz większą popularnością, mocno zaskakuje pod tym względem! Poniższy tekst pozwoli Wam dowiedzieć się, jak wygląda bezpieczeństwo w Abu Dhabi.

Jeżeli chciałbyś zwiedzić Abu Dhabi z polskim przewodnikiem, sprawdź naszą ofertę: Zwiedzanie Abu Dhabi

Foto: Manish Tulaskar/ Unsplash

Jakie są statystyki przestępstw w Abu Dhabi?

Przestępstwa w Abu Dhabi są na poziomach najniższych na całym świecie. Ogólny poziom przestępczości w Emiratach Arabskich to około 0.40 przestępstwa na 100 tysięcy mieszkańców. Dla porównania w Polsce wynik jest również niski, bo wynosi około 0.65. 

Sytuacja wygląda trochę inaczej jeżeli przyjrzymy się konkretnym miastom, zamiast całemu krajowi. Abu Dhabi jest jednakże pod tym względem bardzo bezpieczne, ponieważ statystyka to jedyne 8.53 przestępstwa na 100 tysięcy mieszkańców przy 21.26 w przypadku Warszawy. Można śmiało stwierdzić, że Abu Dhabi i bezpieczeństwo to niemal synonimy. 

Przyjrzyjmy się jednak poszczególnym statystykom – potencjalnie największym problemem jeśli chodzi o łamanie prawa są przestępstwa gospodarcze, a więc takie, które zwykłego turysty nie dotyczą. Warto podkreślić, że są one i tak na bardzo niskim poziomie. Podobnie kształtuje się też problem handlu narkotykami, kradzieży, włamań czy napaści.

Czy w Abu Dhabi jest bezpiecznie w nocy?

Tak. Spacerowanie po stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest bardzo bezpieczne, o wiele bardziej bezpieczniejsze, niż spacerowanie po polskich miastach. Niesamowicie rzadko dochodzi tu do przestępstw, a całe miasto jest monitorowane.

Czy w Abu Dhabi kradną?

Nie. Problem kradzieży w tym mieście praktycznie nie występuje. W przypadku zgubienia bagażu lub zostawienia jakiegoś przedmiotu w taksówce, istnieje bardzo duża szansa na jego odzyskanie.

Jak polski rząd ocenia bezpieczeństwo w Abu Dhabi?

Na stronie polskiego rządu możemy znaleźć dość dużo informacji na temat bezpieczeństwa w Emiratach. Przede wszystkim informacje potwierdzają, że przestępstwa pospolite (kradzieże, rozboje) są bardzo rzadko spotykanym zjawiskiem, jednakże organizacje terrorystyczne nieustannie grożą krajom Zatoki atakami na ich terytorium. Warto o tym pamiętać w kontekście możliwie przedłużających się odpraw na lotniskach lub wzmożonych kontroli. Władze Emiratów Arabskich kładą bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo i komfort turystów.

Osoby często podróżujące lub przebywające długo za granicą, mogą rozważyć rejestrację w systemie Odyseusz. Pozwala on na kontakt MSZ w przypadku sytuacji nadzwyczajnych oraz na otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach i innych informacjach konsularnych.

Czy w Abu Dhabi dochodzi do zamachów terrorystycznych?

W Abu Dhabi podczas ostatnich lat odnotowano tylko jeden przypadek ataku terrorystycznego, w którym zginęły 3 osoby. Atak spotkał się ze stanowczą odpowiedzią władz i zmianą procedur, które poprawiły bezpieczeństwo w mieście.

Jakie środki bezpieczeństwa podejmuje rząd Abu Dhabi?

 • Posiadanie i używanie broni

Prawo Emiratów Arabskich stanowi, że osoby posiadające bez uzasadnienia niebezpieczne narzędzia, takie jak: broń palna, broń biała i inne podobne mogą podlegać karze pozbawienia wolności i/lub grzywny za zagrożenie bezpieczeństwa publicznego.

 • System rozpoznawania twarzy

Aby zwiększyć bezpieczeństwo ZEA, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wdrożyło system rozpoznawania twarzy wykorzystujący zaawansowaną technologię do ochrony granic, a także ich krytycznej infrastruktury i kluczowych aktywów.

 • Inicjatywa ZEA mające na celu przeciwdziałanie ekstremizmowi i terroryzmowi

Rząd ZEA opowiada się za zwalczaniem ekstremizmu, zabezpieczanie granic, zapobieganie wykorzystywania internetu i mediów społecznościowych oraz ośrodków religijnych do promowania nienawiści i przemocy.

 • System “Falcon Eye”

Policja w Abu Zabi korzysta z systemu “Falcon Eye”. System odbiera sygnał na żywo z sieci kamer i umożliwia szybki dostęp do zdarzeń i incydentów. Oprogramowanie kontroluje również drogi poprzez monitorowanie wykroczeń drogowych, takich jak: korzystanie z utwardzonych poboczy, nielegalne parkowanie i niewłaściwe korzystanie z dróg. Falcon Eye umożliwia również reagowanie na wypadki drogowe na żywo.

Foto: Devarya Ruparelia/ Unsplash

Foto: Kamil Rogalinski/ Unsplash

Foto: Em Kwan/ Unsplash

Jakie są numery alarmowe w Abu Dhabi?

 • Policja 999
 • Pogotowie Ratunkowe 998
 • Straż Pożarna/Ochrona Cywilna 997
 • Straż Wybrzeża 996
 • Znajdź i uratuj 995
 • Pogotowie Energetyczne 991
 • Pogotowie Wodne 922

Aby zgłosić problem lub wezwać pomoc można również skorzystać z aplikacji mobilnej AD999 (dostępna w App Store i Google Play).

Jak skontaktować się z Policją w Abu Dhabi?

Aby skontaktować się z policją należy wybrać numer 999. Przestępstwo można też zgłosić za pośrednictwem usługi Aman Service pod numerem 8002626 lub przez SMS na numer 8002828.

Jak Abu Dhabi wypada w rankingach bezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo w Abu Dhabi znajduje odzwierciedlenie w rankingach. Miasto to po raz kolejny rok z rzędu okrzyknięte zostało najbezpieczniejszym na świecie. Według rankingu Numbeo stolica Emiratów Arabskich zajmuje zaszczytne, pierwsze miejsce wśród 329 miast na całym świecie. 

Całe Emiraty Arabskie możemy uznać za niezwykle bezpieczne – w pierwszej siódemce tego rankingu znalazły się aż 4 miasta ZEA.

Tak kształtuje się pierwsza 10:

 1. Abu Dhabi (ZEA)
 2. Doha (Katar)
 3. Ajman (ZEA)
 4. Tajpej (Tajwan)
 5. Szardża (ZEA)
 6. Quebec (Kanada)
 7. Dubaj (ZEA)
 8. Brno (Szwajcaria)
 9. San Sebastian (Hiszpania)
 10. Monachium (Niemcy)

Jakie są zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w Abu Dhabi?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca:

 • zachowanie ostrożności w miejscach publicznych
 • wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, z uwagi na wysoki koszt opieki medycznej
 • zwrócenie uwagi na ilość zabieranych leków (maksymalnie 3-miesięczny zapas)

Czy Abu Zabi jest bezpieczne dla rodzin z dzieckiem?

Wycieczka do Abu Dhabi czy Dubaji dla rodzin z dziećmi jest nie tylko całkowicie bezpieczna, ale też wygodna ze względu na sporą ilość atrakcji oraz dostosowanie obiektów do małych dzieci. Uwaga – w przypadku dzieci, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią ochronę przed słońcem.

Sprawdź jakie atrakcje dla pociech wybrać: Dubaj z dzieckiem

Foto: NGSOFT IT/ Pexels

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.