20 ciekawostek o Dubaju – tego jeszcze nie wiesz

Dubaj to miasto, które pokazuje, że jak się coś chce i ma się do tego odpowiednie zasoby pieniężne to można zrealizować nawet najbardziej nowoczesne i rozbudowane plany, nie tylko budowlane, ale również społeczne. Jest to idealny przykład, że można połączyć kulturę europejską oraz arabską w sposób tworzący miedzy nimi harmonię. Dubaj to miejsce, które zadziwia, dlatego też chciałbym przedstawić Ci 20 ciekawostek o Dubaju. Sprawdźmy więc z czego słynie Dubaj.

Poznaj Dubaj od strony rozrywki – Atrakcje w Dubaju

Ciekawostki Dubaj

 1. Największy budynek świata
  Symbol Dubaju to oczywiście Burj Khalifa, który ma aż 829 metrów i 206 pięter jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie. Budynek jest na tyle smukły i wysoki, że stojąc na samej górze, przy mocniejszym wietrze, można poczuć jak się porusza.
 2. Największe centrum handlowe świata – Symbol Dubaju to również Dubai Mall ma ponad 1200 sklepów, 100 kawiarni oraz 22 sale kinowe. Wewnątrz znajdziecie również wodospady, szkielet dinozaura czy największe akwarium na świecie, w którym jest 100 milionów litrów wody.
 3. Największe fontanny na świecie
  Pod Burj Khalifą znajduje się system fontann wyrzucający wodę na 150 metrów. Codziennie wieczorem, co pół godziny odbywają się pokazy z muzyką oraz 6000 lampek, które tworzą piękną grę świateł, muzyki i wody.
 4. Największy ogród świata
  Miracle Garden to największy ogród świata, w którym znajdziecie ponad 45 milionów kwiatów, 250 milionów roślin oraz 15 tysięcy motyli.
 5. Największy złoty pierścionek na świecie
  Znajduje się w Gold Souk w Dubaju. 63-kilogramową ozdobę wykonano z 58 kg złota oraz 5 kg kamieni Swarovskiego. Pierścionek możecie podziwiać podczas skorzystania z naszej oferty: zwiedzanie Dubaju

Fot: Jeff Tumale, Unsplash

Fot: Darcey Beau, Unsplash

6. Brak rzek
Dubaj nie ma naturalnych rzek, jest tylko Dubai Creek, która została sztucznie pogłebiona, aby umożliwić możliwość wpływania do niej dużymi statkami
7. Klimatyzowane przystanki
W Dubaju znajdują się klimatyzowane przystanki, które znacznie umilają oczekiwanie na komunikację zbiorową
8. Emiratczycy to mniejszość
Jak nazywają się mieszkańcy Dubaju? To Emiratczycy, których w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest tylko 10-15%, stanowią więc mniejszość we własnym kraju
9. Dubaj przestępczość
W Dubaju przestępczość jest na poziomie równym prawie 0%. Przez co miasto jest uważane za jedno z najbezpieczniejszych na świecie. Niska przestępczość jest spowodowana bardzo wysokimi karami.
10. Pełna cyfryzacja mieszkańców
Aż 99% społeczeństwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich aktywnie korzysta z mediów społecznościowych.

11. Wolność wyznania
Dubaj jest miejscem niezwykle kosmopolitycznym. Religie współistnieją na miejscu na tym samym poziomie szacunku i bezpieczeństwa. Kościoły, świątynie hinduistyczne, synagogi oraz meczety potrafią stać kilkanaście metrów od siebie
12. Taksówki oraz metro tylko dla kobiet
W Dubaju istnieją różowe taksówki, które przeznaczone są tylko dla kobiet. Podobna zasada działa w metrze, gdzie pierwszy wagon przeznaczony jest tylko dla płci pięknej.
13. Stok narciarski na pustyni
W Mall of the Emirates znajduje się stok narciarski, gdzie pomimo przebywania na pustyni mozemy poczuć się jak w kurorcie narciarskim z temperaturą -4 stopni Celsjusza.
14. Policja w supersamochodach
Dubajska policja posiada w swojej flocie m.in. Ferrari, Lamborghini, Astona Martina czy Bugatti Veyron, rozpędzające się do zawrotnych 406 km/h
15. Woda słodka w Dubaju
Cała woda słodka w Dubaju jest uzyskiwana w procesie odsalania wody z Zatoki Perskiej

Fot: Fredrik Ohlander, Unsplash

Fot: Gijs Coolen, Unsplash

16. Perły w Dubaju
Przed odkryciem ropy naftowej Dubaj bogacił się głównie na połowie pereł. Z tego powodu możemy też znaleźć bardzo dużo pomników nawiązujących do tej historii. Z czego słynie Dubaj? Między innymi właśnie z pereł.
17. Najdłuższa droga w Emiratach
Sheikh Zayed Road ma prawie 555 km długości i jest najdłuższą drogą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To już możemy zaliczyć do Zjednoczone Emiraty Arabskie ciekawostki.
18. Alkohol w Dubaju
W Dubaju alkohol mogą kupić tylko obcokrajowcy w licencjonowanych sklepach, restauracjach oraz hotelach. O dziwo, alkohol jest często tańszy niż w Polsce.
19. Wydrukowany biurowiec
W Dubaju znajduje się dwupiętrowy biurowiec w 100% wydrukowany w technice 3D. Jest to największy taki budynek na świecie
20. Sokoły w Dubaju
Sokoły w Emiratach odgrywają bardzo ważną rolę, kiedyś służyły Beduinom do szukania zwierzyny na pustyni, obecnie są symbolem, który na stałe zawitał w kulturze emirackiej. Sokół to również jedyny ptak, który może podróżować w samolocie.

Czytaj również: Zwiedzanie podczas przesiadki w Dubaju

Autor:

Maciej Tyl

Pasjonat podróży, w wolnej chwili lubi nurkować, przeczytać podróżniczą książkę lub porobić zdjęcia. Jego marzeniem jest móc podróżować po całym świecie, łącząc tą pasję z pracą.