🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇵🇱 Kraków – miasto królów polskich

TANIE LOTY: 15 minut przed innymi – KLIKNIJ, aby włączyć

Cześć! Przed Wami kolejny Poradnik Podróżnika. Tym razem o bliskim i znanym mi i Bartkowi Krakowie, czyli mieście królów polskich. ⬇️ Niżej zebraliśmy najbardziej praktyczne według nas informacje dotyczące zwiedzania i przemieszczania się po Krakowie. Gotowi? No to zaczynamy! 😎

Foto poglądowe: Tomáš Nožina/ Unsplash

Zobacz również: Poradnik Podróżnika: Czarnogóra – perła Adriatyku

Podróż do Krakowa ✈️

Istnieje masa sposobów żeby dostać się do Krakowa. My jednak skupimy się na tych najbardziej powszechnych. Pierwszą z nich jest skorzystanie z transportu lotniczego. Obecnie do Portu Lotniczego Kraków-Balice są wykonywane loty krajowe z Warszawy, Gdańska, Szczecina oraz z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Problemem też nie będzie dojazd z lotniska do centrum – bezpośrednio na Kraków Główny kursują pociągi ze stacji znajdującej się na lotnisku. Jeśli ktoś woli tańszą i dłuższą opcję, to po wyjściu z terminalu znajdują się przystanki autobusowe, z których odjeżdżają autobusy miejskie do centrum.

Drugą opcją jest skorzystanie z transportu kolejowego. Kraków oferuje połączenia kolejowe z większością miast w Polsce, w tym m.in. z Warszawą i Gdańskiem. Warto przyglądnąć się ofercie PKP i POLREGIO, które posiadają najwięcej tras krajowych. Ciekawostką jest to, że od 5 maja PKP wprowadziło nowy system zniżkowy, dzięki któremu – jeśli uda nam się wyszukać – można znaleźć bilety za grosze.

Ostatnią opcją jest oczywiście przyjazd do Krakowa busem, autokarem bądź samochodem. Jest to najlepszy wybór dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach lub w takich, z których nie ma połączeń kolejowych lub lotniczych do Krakowa.

Noclegi 🛏️

Niestety nie jesteśmy w stanie polecić Wam noclegu, ponieważ z żadnego nie korzystaliśmy. Możemy jedynie zasugerować Wam wyszukanie go na popularnych serwisach – airbnb.pl, booking.com i momondo.pl, a także podać kilka propozycji:

➡️ Propozycja nr 1

➡️ Propozycja nr 2

➡️ Propozycja nr 3

➡️ Propozycja nr 4

➡️ Propozycja nr 5

Foto poglądowe: Vojtech Bruzek/ Unsplash

Foto poglądowe: Janusz Jakubowski/ Flickr

Transport publiczny 🚌

Będąc w Krakowie i chcąc się po mim sprawnie przemieszczać warto skorzystać z komunikacji miejskiej, czyli autobusów i tramwajów, które łączą centrum miasta ze wszystkimi dzielnicami, a nawet z niektórymi okolicznymi miejscowościami. Rozkład jazdy znajdziecie na stronie komunikacji miejskiej w Krakowie. Informujemy tylko, że na lotnisko w Balicach kursują trzy linie autobusowe dzienne – 208, 209 i 300 oraz jedna linia nocna – 902.

Bilet 20-minutowy ulgowy i normalny kosztuje odpowiednio 2 i 4 zł, a 60-minutowy lub 1-przejazdowy 3 i 6 zł. Pełny cennik można znaleźć TUTAJ.

Istnieje możliwość zakupu biletu w pięciu punktach sprzedaży – ul Wielopole 1, ul. Podwale 3/5, os. Centrum D bl.7, ul. Krowoderskich Zuchów 8a i ul. Pawia 5a. Co więcej, bilety można nabyć online w aplikacjach takich jak Jakdojade, a także fizycznie w automatach biletowych zlokalizowanych przy większości przystanków, a także w autobusach i tramwajach. Uwaga! Zdarza się, że automaty w niektórych pojazdach przyjmują tylko bilony, więc warto mieć przy sobie jakieś drobne.

Inną opcją jest skorzystanie z usług taksówkarskich, w tym przez aplikacje mobilne, które oferują również wypożyczenie rowerów i hulajnóg elektrycznych.

Polecane restauracje 🍜

W Krakowie istnieje masa lokali gastronomicznych, które kuszą nie tylko swoim menu, ale również wystrojem i klimatem. Najwięcej ich znajduje się na Starym Mieście oraz na Kazimierzu.

My chcielibyśmy przedstawić kilka, które często odwiedzamy ze względu na smaczne jedzenie i miłą obsługę:

Restauracja Warsztat – kuchnia polska i włoska podawana w interesującym, staromodnym wystroju. Na duży plus stosunek jakości i wielkości porcji do ceny.

Baazar Bistro – restauracja o przytulnej atmosferze serwująca dania kuchni międzynarodowej, a także przekąski i piwo. Lokal odznacza się przede wszystkim wysoką jakością potraw i miłą obsługą.

ORZO – sieć restauracji, która swój lokal ma również w Krakowie. Smaczne jedzenie i wystrój pełen roślin to zdecydowanie największe atuty tego miejsca.

Forum Przestrzenie – jedno z najbardziej popularnych miejsc na krakowskiej mapie gastronomicznej. Bogate menu, muzyka na żywo i letni ogródek pełen leżaków i kanap z widokiem na Wawel to wszystko co charakteryzuje ten lokal.

Pizzatopia – miejsce, w którym samodzielnie możesz skomponować swoją pizzę. Pizzeria posiada w Krakowie łącznie trzy lokale.

Kraków charakteryzuje się nie tylko dobrymi restauracjami, ale również świetnymi kawiarniami, lokalami z wyrobami z najróżniejszych państw świata, jak i tanimi i pysznymi barami mlecznymi. Chcą odwiedzić jedno z tych miejsc warto wpaść do Kaffe Bageri Stockholm lub Cafe Szafe, czyli prawdziwej kawiarni dla artystów.

Foto poglądowe: Victoria Shes/ Unsplash

Widok na Zamek Królewski na Wawelu, foto: tevenet/ Pixabay

Kazimierz, foto: Bianca Fazacas/ Pixabay

Ulica Floriańska, foto: dimitrisvetsikas1969/ Pixabay

Co zwiedzić w Krakowie? 🚶

Kraków posiada wiele atrakcji i zabytków, które warto odwiedzić. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po tym mieście powinno być Stare Miasto, w którym znajduje się m.in. Rynek Główny z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami w centrum. Nieopodal położony jest krakowski Barbakan, Teatr Słowackiego i Brama Floriańska, do której prowadzi słynna ulica Floriańska. Szczegółowe informacje o większości z tych atrakcji i cenach biletów możecie znaleźć muzeumkrakowa.pl.

Kolejnymi miejscami, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Krakowie są oczywiście Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Wawelska i Smok, który zlokalizowany jest tuż pod nimi. Ekspozycja znajdująca się w zamku jest podzielona na stałą i sezonową. Ekspozycjami stałymi są Prywatne Apartamenty Królewskie, Wawel Zaginiony i Wawel Odzyskany. Z kolei trasami sezonowymi są Smocza Jama, Baszta Sandomierska i Ogrody Królewskie. Informacje związane z godzinami otwarcia, biletami i rezerwacją znajdziecie wawel.krakow.pl.

Wiele interesujących zabytków położonych jest również w dzielnicy Kazimierz tuż obok Starego Miasta. To tam można przejść się urokliwymi, wąskimi uliczkami, a także zobaczyć Starą Synagogę i Plac Nowy, na środku którego znajduje się strefa gastronomiczna Okrąglak, w której zjecie pyszne zapiekanki. Następnie z Kazimierza warto udać się Kładką Ojca Bernatka na Stare Podgórze, które mieści w sobie m.in. rynek oraz imponujący swoim stylem Kościół św. Józefa.

To nie wszystkie atrakcje stolicy Małopolski. Odwiedzając Kraków warto zobaczyć Muzeum Narodowe, zoo, zalew Zakrzówek, pospacerować bulwarami wzdłuż Wisły, a także wejść na Kopiec Kościuszki i na Kopiec Kraka, z których rozpościera się piękny widok na miasto. My w szczególności polecamy ten drugi, ponieważ otoczony jest terenami zielonymi, na których można odpocząć leżąc, czytając książkę czy robiąc grilla bądź ognisko. Co więcej, wejście na Kopiec Kraka jest darmowe!

Dla miłośników lotnictwa polecamy także punkt widokowy na port lotniczy Kraków-Balice. Z drogi prowadzącej ze Szczyglic mogą skorzystać tylko piesi i rowerzyści. Wjazd samochodem jest zabroniony – nie dostosowanie się do przepisu grozi mandatem.

Kościół św. Józefa, foto: Grafi Jeremiah/ Unsplash

Kraków to jedno z nielicznych miast w Polsce, które mieście w sobie ogrom historii, czego dowodem są liczne zabytki. 🏰 Dzięki temu co roku znajduje się w międzynarodowych rankingach skupiających najpiękniejsze miasta świata. My z całego serca namawiamy Was do odwiedzenia Krakowa, szczególnie latem bądź zimą kiedy organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.