Dżakarta już wkrótce straci miano stolicy Indonezji. Stolica zostanie przeniesiona na wyspę Borneo i będzie nosić nazwę Nusantara, co można przetłumaczyć na słowo „archipelag” w języku indonezyjskim.
Fot: Krajobraz dzikiego Borneo/ Angga Pratama, Unsplash
Zacznijmy od najważniejszego pytania, czemu Indonezja decyduje się na przeniesienie stolicy gdzieś indziej? Dżakarta jest miastem, którym targają bardzo duże ilości problemów, z którymi rząd indonezyjski nie może sobie poradzić.
W Dżakarcie mieszka ponad 11 milionów osób, co przekłada się na gigantyczne przeludnienie. Dodatkowo do miasta przybywa coraz więcej ludzi, a dzielnice biedy rozrastają się coraz mocniej. Stolica jest też regularnie zalewana i władze miasta nie są sobie w stanie poradzić z tak dużymi powodziami. Świetnie ten temat został wyjaśniony w jednym z odcinków podcastu „Dział Zagraniczny”, którego możecie odsłuchać tutaj.
Decyzja o przeniesieniu stolicy na wyspę Borneo została podjęta jakiś czas temu, a ostatnio trwała dyskusja o ustanowieniu nazwy dla nowego miasta. Propozycji było ponad 80. W końcu nazwę „Nusantara” wybrał zespół prezydencki po konsultacji z historykami.
Budowa nowej stolicy ma kosztować Indonezyjczyków prawie (w przeliczeniu) 130 miliardów złotych. Nusantara stanie się nowym centrum władz administracyjnych i docelowo ma liczyć około 7 milionów mieszkańców. Dżakarta pozostanie centrum biznesowym Indonezji.