Niedawno pisaliśmy o tym, że sytuacja wywołana przez pandemię koronawirusa wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. Cóż, najwyraźniej nie na każde, bo państwowe lasy mają przez żądnych spacerów Polaków pełne ręce (czy też gałęzie) roboty!
Izolacja społeczna, a jednocześnie silna potrzeba wyjścia z domu, pchnęła Polaków do szukania alternatywnych i dla niektórych zupełnie nowych sposobów spędzania wolnego czasu. Galerie, kina, siłownie i kościoły Polacy zamienili na… lasy! I wyjdzie nam to wszystkim na dobre – o ile będziemy trzymali się kilku prostych zaleceń.
O tym, że polskie lasy mają teraz swoje pięć minut, poinformował Krzysztof Trębski z biura prasowego Lasów Państwowych. W ostatnich dniach nastąpił skok liczby Polaków odwiedzających lasy, głównie w okolicach dużych miast i w weekendowe popołudnia. Przykład? Szlak w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Nadleśnictwie Gdańsk, który odwiedziło ostatnio 300 ludzi, 2 razy więcej niż zwykle. Ścieżka Królewskie Źródła w podradomskiej Puszczy Kozienickiej w piątek 13 marca przyciągnęła około 1100 osób, a leśny parking pękał w szwach. Niestety, tworzenie „sztucznego tłoku” nie pomaga, a sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa.
Obserwując ogromne zainteresowanie leśnymi atrakcjami, władze Lasów Państwowych zachęcają, by w trosce o własne i cudze bezpieczeństwo nie ograniczać się do popularnych, znanych ścieżek, wybierać jednak większe kompleksy leśne i odkrywać nowe miejsca, a na spacery wybierać się nie tylko w weekend, lecz przez cały tydzień, także rano i pod wieczór. Trzeba pamiętać także, że zamknięte obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne, są obecnie nieczynne, a zielone szkoły, warsztaty i wycieczki odwołane.
Spacer w lesie nie tylko pozwala rozprostować kości, lecz także wyciszyć się, odetchnąć od stresujących informacji w mediach, pracować nad kondycją i budować tak potrzebną nam teraz odporność. Lasy oferują możliwość zarówno krótkich, jak i długich spacerów, a jednocześnie możliwość przebywania w bezpiecznej odległości od innych.
W Polsce jest 9,3 mln ha lasów, z czego 7,2 mln ha znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych. Naprawdę jest z czego wybierać! Korzystajmy z tego, że lasy w Polsce są ogólnodostępne i wybierajmy miejsca, w których można liczyć na odosobnienie i towarzystwo swoje lub bliskich nam osób.