Dobra wiadomość dla tych, którzy planują podróż na wschód. Na graniczące z Polską zachodnie tereny Białorusi możemy już wjechać… bez wizy. Wszystko za sprawą specjalnego rozporządzenia prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki. Do przekroczenia granicy wystarczy przepustka, którą można uzyskać… w pięć minut na stronie internetowej Bezviz.by.
Grodno, Białoruś, fot. Pixabay
Strona jest dostępna w językach polskim, angielskim, litewskim, rosyjskim i białoruskim. Należy na niej złożyć specjalny wniosek oraz wykupić usługi turystyczne na Białorusi, świadczone przez uprawnione biuro turystyczne.
Zgoda na wjazd na mocy przepustki obowiązuje w strefie przygranicznej, w tym przy wjeździe do Grodna, Brześcia, Lidy czy białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Przygraniczna strefa obejmuje też rejony: grodzieński, lidzki, szczuczyński, brzostowicki, woronowski, świsłocki i wołkowyski (w obwodzie grodzieńskim), Brześć oraz rejony: brzeski, prużański (w obwodzie brzeskim), żabinkowski i kamieniecki. Turysta z przepustką może przebywać w strefie maksymalnie 15 dni.
Warunek? Jest ich kilka. Po pierwsze – konieczność zgłaszania wyjazdu na każde kolejne 30 dni od daty złożenia wniosku oraz obowiązkowa rejestracja na policji pobytu dłuższego niż 5 dni. Po drugie – we wniosku na stronie trzeba wpisać nieco danych. Są to: dane osobowe z paszportu, daty wyjazdu i powrotu z Białorusi, adres i nazwa miejsca noclegu (ale tylko wtedy, gdy podróż trwa dwa i więcej dni). Po trzecie – do wniosku należy dołączyć pliki ze skanem paszportu ważnego przez minimum 90 następnych dni) i potwierdzeniem miejsca noclegu na Białorusi. Na sam koniec – kwestia finansowa. Turysta musi zabrać równowartość 97 złotych w dowolnej walucie na każdy dzień pobytu na Białorusi.
Oprócz przeróżnych opcji wyjazdu w ramach usługi turystycznej uprawnionego biura, na stronie Bezviz.by znajdziemy także przewodnik turystyczny po Grodnie, Brześciu oraz białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Dowiemy się z niego m.in. jak dostać się na Białoruś. Warto wiedzieć, że ruch bezwizowy obejmuje również dworce kolejowe w Grodnie i Brześciu. Możemy tam dojechać pociągiem relacji Kraków – Warszawa – Białystok – Grodno. Zwolennicy czterech kółek muszą natomiast pamiętać, by wykupić w agencji ubezpieczeniowej tzw. „zieloną kartę” i zgłosić pojazd celnikom białoruskim na granicy. Trzeba liczyć się także z opłatami na niektórych drogach (z czego zwolnione są motocykle). Jeśli chodzi o loty rejsowe, z Polski można polecieć do Mińska. Do Grodna dolecimy natomiast… własnym samolotem, do czego władze białoruskie serdecznie zapraszają.
Źródło: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/zachodnia-bialorus-bez-wiz-wystarczy-przepustka-przez-internet,986611.html