W związku z atakami rakietowymi na terenie Izraela, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Strefy Gazy i regionów przygranicznych. Uważać powinni kibice reprezentacji wybierający się na spotkanie Polska-Izrael.
Zdjęcie: materiały prasowe PZPN
Mecz polskiej i izraelskiej reprezentacji ma odbyć się planowo 16 listopada (sobota) o godz. 20:45 w Jerozolimie. W związku z atakami rakietowymi chodzą pogłoski o odwołaniu spotkania ze względów bezpieczeństwa. Na konferencji prasowej prezes PZPN Zbigniew Boniek powiedział, że oficjalna decyzja zapadnie w środę (13 listopada):
– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym MSZ, z federacją izraelską oraz UEFA. W ciągu 24 godzin będziemy mieć informacje na temat meczu Izrael – Polska. Naszej drużynie nic nie ma prawa się stać. Bezpieczeństwo jest priorytetem […] Jesteśmy przygotowani na to, że w sobotę zagramy z Izraelem w Jerozolimie. Na razie logistyka się nie zmienia – podkreślił.
Dzisiaj, 13 listopada w specjalnym komunikacie PZPN potwierdził mecz Polska-Izrael:
— Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że reprezentacja Polski zgodnie z wcześniejszym programem wyleci w piątek, 15 listopada 2019 roku do Izraela i rozegra tam zaplanowane w terminarzu UEFA spotkanie eliminacji mistrzostw Europy.Biorąc pod uwagę napiętą sytuację w kraju gospodarza meczu, PZPN po licznych rozmowach i konsultacjach z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, ambasadą Polski w Izraelu, federacją piłkarską Izraela oraz przedstawicielami UEFA, podjął decyzję o udaniu się do Jerozolimy i rozegraniu planowanego meczu eliminacji ME. […] Polski Związek Piłki Nożnej zastrzega sobie prawo podjęcia stosownych i stanowczych działań w sytuacji, kiedy w związku z meczem Izrael – Polska będzie zagrożone bezpieczeństwo polskich piłkarzy i kibiców
Na stronie MSZ-u czytamy, że odradzane są wyjazdy do:
- Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących (w tym do Aszkelonu, Jad Mordechaj, Netiwot, Sederot),
- obszarów przygranicznych z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei).
Na ulicach Tel Awiwu i Jerozolimy zaleca się szczególną ostrożność:
— Izrael jest państwem zagrożonym terroryzmem […] W Jerozolimie (w szczególności na Starym Mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy – podaje MSZ.
Na razie nie podano skali zniszczeń, czy liczby ofiar, które ucierpiały w wyniku wtorkowych ostrzałów Strefy Gazy. W południowym i środkowym Izraelu zamknięto szkoły i uczelnie, a cywile mają nie wychodzić z domów do momentu otwarcia publicznych schronów.
Źródło: MSZ/ Onet/ Najwyższy Czas