Dubaj, jako nowoczesne i jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie przyciąga co roku tysiące ekspatów. Jednak różnice kulturowe, specyfika rynku pracy, a także inne aspekty życia codziennego mogą sprawiać, że przeprowadzka do Dubaju może być równie ekscytująca, co kłopotliwa. Jeśli rozważasz zamieszkanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Planujesz przeprowadzkę do Dubaju? Sprawdź bogatą ofertę na mieszkania na wynajem w Dubaju na stronie naszego biura nieruchomości.
Spis treści:
Fot. Dubai Marina w Dubaju/Timo Volz, Pexels
Widok z Burj Khalifa
Fot. Widok z Burj Khalifa, Dubaj/Alex Block, Unsplash
Ain Dubai – największy diabelski młyn na świecie
Fot. Ain Dubai – najwyższy diabelski młyn na świecie/Alex Block, Unsplash
Wiza do Dubaju
Przebywanie na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich zazwyczaj wiąże się z uzyskaniem wizy. Obywatele większości krajów, w tym Polski, na wizie turystycznej mogą w ciągu roku znajdować się w ZEA maksymalnie 90 dni. Dla obywateli niektórych krajów czas ten wynosi 30 dni, a np. dla mieszkańców Meksyku – aż 180 dni.
Jeśli jednak planujemy dłuższy pobyt w tym kraju, będziemy potrzebowali wyrobienia konkretnej wizy. W ZEA dostępne są wizy pracownicze, inwestorskie, emerytalne. wizy dla studentów, czy np. dla członków rodziny. Każda z nich odpowiednia jest w innych sytuacjach i wymaga spełnienia konkretnych warunków. Proces uzyskania wizy może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od jej rodzaju i indywidualnej sytuacji. Więcej na temat dostępnych wiz i wymagań możemy przeczytać na oficjalnej stronie rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Sprawdź nasz artykuł: Wiza inwestorska na nieruchomość w Dubaju – jak uzyskać?
Koszty życia w Dubaju
Koszty życia w Dubaju postrzegane są jako wysokie, ale w rzeczywistości wszystko zależy od miejsca zamieszkania i naszych osobistych preferencji. Największym wydatkiem jest zazwyczaj zakwaterowanie – w Dubaju wynajem mieszkania opłaca się w tzw. czekach. Z reguły najlepszą cenę uzyskujemy, płacąc za rok wynajmu z góry. Często jednak możemy płatność podzielić na 2 lub 4 czeki, przy czym cena za wynajem może być wtedy nieco wyższa.
Koszty wynajmu będą oczywiście zależne od dzielnicy, powierzchni mieszkania i standardu. Do wydatków doliczyć należy transport, jedzenie, rzeczy codziennego użytku, a także indywidualne opłaty związane np. z edukacją, czy rozrywką.
Przykładowe koszty życia w Dubaju:
- Wynajem mieszkania: 3000 – 8000 AED miesięcznie
- Rachunki: 1000 – 2000 AED miesięcznie
- Wydatki na jedzenie: 1500 – 3000 AED miesięcznie
- Transport: 300 – 600 AED miesięcznie
- Rozrywka: 1000 – 4000 AED miesięcznie
Wszystko oczywiście zależy od naszych prywatnych upodobań. Możemy poruszać się metrem i np. elektryczną hulajnogą, a możemy również wynająć samochód, za który najmniej zapłacimy ok. 1800 – 2000 AED miesięcznie.
Rozrywka w Dubaju może być ogromnym wydatkiem, jak i niewielkim dodatkiem do miesięcznych rachunków. Również wybór restauracji może sprawiać, że za kolację na mieście zapłacimy ok. 100 AED w lokalnych barach, do nawet 1000 AED w prestiżowych lokalizacjach.
Mieszkanie w Dubaju
Przykładowa cena za rok najmu mieszkania o powierzchni ok. 70m² w prestiżowej lokalizacji Dubai Marina to koszt rzędu 85 000 – 100 000 AED (Dirhamów) za rok. Do tego dochodzą rachunki (prąd, gaz, woda), Internet oraz kaucja (ok. 10%) i prowizja dla agenta nieruchomości (zazwyczaj wynosi ona 5%). Ceny mniejszych mieszkań oraz tych, które położone są w mało prestiżowych dzielnicach, mogą być nawet o połowę niższe.
Jeśli interesuje Cię wynajem mieszkania w Dubaju, najlepiej będzie poszukać ofert na następujących stronie: Two Continents
Aby wynająć mieszkanie na długi termin w Dubaju, musisz posiadać np. Emirates ID, czy potwierdzenie zatrudnienia. W związku z tym, na początku dobrym pomysłem będzie zakwaterowanie w hotelu lub w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem krótkoterminowy. Tego typu apartamenty można znaleźć na popularnej stronie Airbnb.
Jeśli szukasz wsparcia i chcesz zadać pytania dotyczące nieruchomości w Dubaju, koniecznie zajrzyj na naszą polską grupę wsparcia na Facebooku – Nieruchomości w Dubaju
Fot. Hotel Burj Al Arab/Johannes Hübner, Unsplash
Fot. Dubai Miracle Garden/Paul Minami, Unsplash
Transport w Dubaju
Dubaj posiada dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego. Do najpopularniejszych w mieście form przemieszczania się, należą:
- Metro – nowoczesne, szybkie i dość tanie
- Autobusy – rozbudowana sieć, z wieloma liniami
- Tramwaje – kursują tylko w wybranych dzielnicach
- Taksówki i Uber/Careem – wciąż tani i wygodny sposób na dotarcie do celu
- Samochód – wynajem lub zakup samochodu to również świetny pomysł, biorąc pod uwagę niskie ceny paliwa
Mimo, iż przeprowadzka do Dubaju to skomplikowany proces, odpowiednio zaplanowana może okazać się całkiem przyjemnym wyzwaniem. Dokładne zaplanowanie konkretnych kroków pozwoli Ci szybciej zaaklimatyzować się w nowym miejscu.
W razie problemów i pojawienia się nurtujących pytań, na które nie znasz odpowiedzi – koniecznie zajrzyj na grupę na Facebooku – Wakacje w Dubaju, gdzie na pewno znajdziesz wsparcie i pomoc.
Pytania i odpowiedzi (FAQ)
1. Jak znaleźć mieszkanie w Dubaju?
Mieszkanie na krótki termin możemy znaleźć za pośrednictwem portali takich jak Booking, czy Airbnb, natomiast popularne serwisy, na których listowane są nieruchomości na sprzedaż i wynajem długoterminowy to: Bayut, PropertyFinder, czy Dubizzle.
2. Ile wynoszą koszty życia w Dubaju?
Koszty życia w Dubaju to przede wszystkim: zakup lub opłata za wynajem mieszkania (3000 – 8000 AED miesięcznie, w zależności od lokalizacji), rachunki (1000 – 2000 AED miesięcznie), wydatki na jedzenie (1500 – 3000 AED miesięcznie), transport (300 – 600 AED miesięcznie) i rozrywka (1000 – 4000 AED miesięcznie).
3. Jakie są rodzaje wiz w Dubaju?
W Dubaju dostępne są np. wizy pracownicze, studenckie, inwestorskie, turystyczne, emerytalne czy np. wizy dla członków rodziny. Każdy rodzaj wizy wymaga przygotowania innego rodzaju dokumentów. Wizy uzyskuje się w czasie od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy.
4. Jakie są koszty wynajmu mieszkania w Dubaju?
Oprócz opłaty za sam najem mieszkania, należy pamiętać o uiszczeniu kaucji, która zazwyczaj wynosi ok. 10% opłaty oraz o zapłacie agentowi nieruchomości (zazwyczaj jest to opłata w wysokości 5%).