Od przyszłego roku filmowe miasto zakaże wpływania do swoich portów statkom, które nie przestrzegają maksymalnej zawartości 0,1% siarki w paliwie. Decyzja ta może spowodować usunięcie miasta z niektórych rejsowych tras i ograniczenie liczby zaglądających tu turystów.
Źródło: Alonso Reyes, Unsplash
„Nie chodzi o walkę ze statkami wycieczkowymi, ale z zanieczyszczeniami. Nie będziemy dłużej akceptować pasażerów statków, które trują nasze środowisko” – mówi burmistrz Cannes, David Lisnard. Także mieszkańcy wyrażają się krytycznie o gwałtownym rozwoju branży statków wycieczkowych. Według danych Cruise Lines International Association (CLIA), głównego stowarzyszenia w branży, w ciągu dekady liczba podróżujących w ten sposób pasażerów, wzrosła na przestrzeni dekady aż dwukrotnie.
Włoscy konserwatorzy dołączają się do apelów. Są szczególnie zaniepokojeni sytuacją popularnej wśród turystów Wenecji. Mając nadzieję zapobiec ekologicznej katastrofie, postulują wpisanie jej na listę miast zagrożonych i zakaz wpływania statków rejsowych do jej kruchych i delikatnych lagun.
Podobna polityka unijna odnośnie czystego powietrza jest już egzekwowana w portach Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Kanału La Manche, a wkrótce może być także wprowadzona w basenie Morza Śródziemnego.
W lipcu Norwegian Cruise Line Holdings, odpowiadający za 40 procent ruchu morskiego w Cannes, podpisał umowę z miastem, w której zobowiązał się uczynić swoje statki bardziej przyjaznymi dla środowiska.