„Moskiewskie Przedmieścia” znikną z mapy Rygi

Łotwa pozbywa się „Moskiewskiego Przedmieścia” ze swojej stolicy. Władze Rygi postanowiły zmienić nazwę jednej z najważniejszych dzielnic miasta z powodu oczywistych skojarzeń z rosyjską okupacją Łotwy.

Wieżowiec Łotewskiej Akademii Nauk/ Fot: Jānis Beitiņš, Unsplash

Polscy turyści mogli się nieźle zdziwić, kiedy podczas zwiedzania stolicy Łotwy natrafiali na mapach na dzielnicę o nazwie „Moskiewskie Przedmieścia”. To część Rygi z bardzo znanymi zabytkami, takimi jak słynna Wieża Łotewskiej Akademii Nauk (bliźniak warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki) oraz Targowisko Centralne, obowiązkowy punkt zwiedzania na mapie Rygi. Dzielnica zawdzięcza swoją nazwę Rosjanom, którzy w czasach Związku Radzieckiego nazwali ją tak od biegnącej tuż obok drogi na Moskwę oraz składu etnicznego, gdzie dużą część dzielnicy w latach 40 stanowili obywatele rosyjscy. Teraz nazwa związana z rosyjskimi wpływami przejdzie do historii.

Nazwa „Moskiewskie Przedmieścia” zniknie z Rygi

Władze Rygi zdecydowały się na rezygnację z nazwy dzielnicy „Moskiewskie Przedmieścia”. Stolica Łotwy uznała tę nazwę za jednoznaczny symbol okupacji Łotwy przez władze sowieckie w latach 1940 – 1991. Popularna turystycznie dzielnica na prawym brzegu rzeki Dźwiny stanie się od teraz „Łatgalskim Przedmieściem”.

Oficjalnie decyzja została podjęta 8 maja bieżącego roku. Koniec „Moskiewskiego Przedmieścia” to wymowny symbol odcięcia się Łotyszy od historycznej polityki Moskwy i pokazanie, że większość XX wieku Łotwa spędziła pod bezprawną okupacją Związku Radzieckiego.

Źródło: jauns.lv/raksts/zinas/604568-turpinot-okupacijas-seku-noversanu-rigas-dome-pardeve-maskavas-forstati#google_vignette

Od teraz turyści będą mogli się przejść „Łatgalskim Przedmieściem”/ Tło: Aleksas Stan, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.