Pomijając kontrowersyjny charakter tytułu, faktem jest, że angielscy turyści najchętniej udają się właśnie na północ Afryki lub Bliski Wschód. Podróżnicy z Wysp stawiają na mniejsze tureckie hotele (niekoniecznie all inclusive), eksplorację Afryki oraz wyjazdy rodzinne.
Trendy Brytyjczyków zaobserwował Thomas Cook, który na podstawie danych dotyczących wykonywanych rezerwacji sporządził raport rzucający nowe światło na wakacyjne trendy. Zdecydowanym liderem jest Turcja, która zyskała już w tym roku, a przewiduje się, że tendencja utrzyma się przez następne 12 miesięcy. Co ciekawe, turyści ze Zjednoczonego Królestwa stawiają na mniejsze miejscowości i hotele oferujące przede wszystkim śniadania. Notowany jest 12-procentowy wzrost sprzedaży wyjazdów do Dalyanu i 7-procentowy do Ozdere (tzw. Turcja Egejska). Jest to również kierunek najchętniej wybierany w celu powrotu.
Zdjęcie: Harli Marten/ Unsplash
Kolejnym trendem jest Afryka Północna, a konkretnie Tunezja. W roku 2019 liczba wyjazdów rodzinnych do Tunezji wzrosła ponad dwukrotnie (podobnie w okresie zimowym). Wyniki wskazują na 25-procentową poprawę w porównaniu z sytuacją sprzed roku.
Tendencję wzrostową odnotowano również w przypadku Maroka (49% rezerwacji rodzinnych) i Egiptu (ponad 50% rezerwacji rodzinnych). Hitem jest zwiedzanie suków w Marrakeszu oraz wycieczki jednodniowe z degustacją lokalnych dań serwowanych na pustyni.
Ciekawy jest również trend wyjazdów wielopokoleniowych. Coraz więcej Brytyjczyków decyduje się na podróże, w których uczestniczą dziadkowie, rodzice i wnuki. Według Cooka 64% rodzin albo już podróżuje w ten sposób, albo to rozważa (dla porównania, w roku 2017 odsetek wynosił 57%). Jednakże Brytyjczycy zauważają rosnące ceny wyjazdów zorganizowanych. Rozwiązanie dla rodzin ma być wysyłanie dzieci na wakacje pod opieką samych dziadów. Taki model stosuje lub rozważa 37% brytyjskich rodzin. Już teraz podobna metoda rozpowszechniona jest w Niemczech.