W piątek podpisano porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji. Czy zniesienie wiz dla Polaków przyjdzie szybciej niż myślimy?
„Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej dziś umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego #VisaWaiverDlaPolski. Działamy dalej!” – napisała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Warszawie.
Zdjęcie: Twitter
Amerykańska dyplomatka skomentowała podpisanie przez ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych, Piotra Wilczka oraz podsekretarza w resorcie bezpieczeństwa narodowego, Chada F. Wolfa porozumienia o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji. Media komentują, jakoby umowa była ogromnym postępem w procesie włączania Polski w ramy programu Visa Waiver.
Visa Waiver pozwala obywatelom państw programu na bezwizowy pobyt na terenie USA w ciągu 90 dni. Projekt wszedł w życie w 1986 roku w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania relacji USA z sojusznikami. Rozmowy w sprawie programu między Polską a USA trwają już od 2005 roku. Oficjalnym powodem nieobjęcia Polski w ramy programu jest zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy.
Warunkiem przystąpienia do Visa Waiver jest ograniczenie decyzji negatywnych w sprawie wydawania wiz. Średnia odmów ma wynosić do 3%. Współczynnik odmów wjazdu w przypadku Polaków waha się od 3% do 4%.
Program obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Oprócz Polski, również obywatele Bułgarii, Rumunii, Chorwacji oraz Cypru są zobowiązani do wyrabiania wiz.