Co dla turysty w Dubaju oznacza ramadan?

Planując podróż do krajów muzułmańskich warto wcześniej sprawdzić czy termin wyjazdu nie pokrywa się z ramadanem – świętym miesiącem w religii islamu. Zjednoczone Emiraty Arabskie, a szczególnie położony w nim Dubaj odchodzi od restrykcyjnych zasad związanych z ramadanem, dzięki czemu podróżni mogą czuć się komfortowo również w tym okresie. Na co turysta powinien zwracać uwagę podczas tego święta? Czy w trakcie trwania ramadanu w Dubaju spożywanie posiłku w ciągu dnia jest możliwe? Jak wygląda Dubaj w czasie ramadanu i na czym polega ramadan?

Foto: Rumman Amin/ Unsplash

Fot: Levi Meir Clancy, Unsplash

Co to jest ramadan?

W religii islamu ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla wyznawców islamu jest on święty, ponieważ w tym miesiącu rozpoczęły się objawienia, gdy archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów, które przy kolejnych objawieniach stworzyły świętą księgę islamu – Koran. Co roku jest on celebrowany przez wyznawców tej religii. W 2023 roku przypada on na okres od 22 marca do 20 kwietnia.

Ramadan zasady

W trakcie jego trwania muzułmanie nie mogą m.in. jeść i pić w ciągu dnia, a także palić papierosów. Na zakończenie ramadanu hucznie obchodzone jest święto dziękczynienia Id al-Fitr. W tym czasie w Dubaju organizowane są różnego rodzaju atrakcje, w tym pokazy fajerwerków.

Dubaj ramadan

Wiele osób planujących podróż do Dubaju w okresie trwania ramadanu zastanawia się, czy w pełni będą mogli korzystać z uroków tego miasta i jak wygląda ramadan w Dubaju. Tak jak w innych krajach muzułmańskich może zdarzyć się, że niektóre lokalne sklepy, szczególnie w starej części miasta mogą być czynne krócej. Reszta pozostaje bez zmian. Nikt nie ukarze cię za picie czy jedzenie w ciągu dnia w miejscu publicznym. Co więcej, swobodnie będziesz mógł spożywać posiłek w restauracji czy kawiarni. Warto jednak uszanować miejscową kulturę i nie ubierać się zbyt wyzywająco.

Dubaj w ramadanie staje się bardziej kolorowym miastem. Wszystko za sprawą ozdób, które barwią tamtejsze ulice, szczególnie nocą. Ponadto marzec i kwiecień to idealny czas na podróż do Dubaju ze względu na pogodę. Temperatura wynosi wtedy ok. 32 stopni Celsjusza, a noce stają się cieplejsze.

Warto również zaznaczyć, że podczas ramadanu wszystkie atrakcje w Dubaju działają bez zmian. Możesz je zarezerwować u nas już teraz.

Ramadan w Dubaju 2024

Kiedy jest ramadan w Dubaju? W 2024 roku roku ramadan w Emiratach Arabskich będzie trwał od wieczora 9 marca do wieczora 8 kwietnia. W tym roku można się spodziewać takich samych zasad jak podczas ramadanu w Dubaju w 2023 roku. Jak można wywnioskować, ramadan nie jest żadną przeszkodą w podróży, a często jest dużym plusem – kolejki są mniejsze, turystów jest mniej, przyjemniej się zwiedza. Pamiętaj jednak, aby szanować lokalnych mieszkańców i ich poświęcenie w przestrzeganiu świętego miesiąca ramadanu.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.