Oszczędzanie na bagażu. Jak uniknąć dodatkowych opłat na lotnisku?

Największy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.

Zobacz również: Rejs jachtem po Dubaju oraz jak się ubrać na jacht, żeby wiedzieć jak się dobrze na niego spakować.

Jak się dobrze spakować?

Zanim odpowiemy na pytania zawarte powyżej, musimy porozmawiać o sposobie pakowania. Niestety duża część z nas ma problem z dobraniem odpowiedniej ilości ubrań do długości pobytu. Zabieramy ich zbyt dużo, spora część z nich jest potem niewykorzystana, a przez nie tracimy miejsce w bagażu i często pieniądze. Bo czy za bagaż rejestrowany się płaci? Oczywiście, że tak. Dlatego warto zabrać tyle ubrań, aby spakować się tylko do bagażu podręcznego.

Jak to zrobić?
Zacznij od tego, aby sprawdzić dokładnie pogodę na miejscu. Nie potrzebujesz 3 bluz podczas wyjazdu na południe Europy w środku sezonu, nawet w nocy temperatura będzie powyżej 22-24 stopni. Nie przyda się również 5 par butów, wystarczy jedna i do tego klapki. Przed wyjazdem stwórz sobie outfit na każdy dzień, najlepiej w taki sposób, aby wykorzystać większość garderoby więcej niż raz. Pamiętaj również, że ręczniki są zawsze dostępne w hotelach lub apartamentach, więc nie trzeba ich zabierać z Polski. Ja pakując się na wyjazd dobieram ubrania na tyle uniwersalne, abym mógł je swobodnie łączyć. W kwestii kosmetyków, przepakuj je do mniejszych opakować, możesz do tego wykorzystać pojemniki z Rossmana, które znajdziesz przy kasach. Są wielorazowego użytku i kosztują niecałe 3 złote za sztukę.


Tylko te kilka zasad pozwoli Ci zostawić nawet połowę niepotrzebnego bagażu w domu. Tak w rzeczywistości wygląda oszczędzanie na bagażu. Najlepiej wziąć mniejszy, czyli tańszy. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić czy bagaż spełnia wymogi wielkości oraz wagi, gdyż nadpłata za bagaż potrafi mocno uderzyć w nasz portfel.

Fot: Yousef Alfuhigi, Unsplash

Fot: Vlada Karpovich – Packing Luggage for Vacation Trip

Oszczędzanie na bagażu

Jeżeli już wiesz jak się odpowiednio spakować to warto też wspomnieć o tym jak płacić mniej za bagaż?
Jest sposób na to, aby przy zakupie biletów zapłacić mniejszą kwotę za ten sam bagaż. Wystarczy dokupić go na etapie rezerwacji w zakładce „bagaż”, a nie poprzez wybranie opcji bagażu przy wyborze taryfy biletu lotniczego. Zasada oczywiście działa głównie przy tanich liniach lotniczych, które oferują w cenie biletu tylko plecak. Wybór mniejszego bagażu tez nie powinien być przypadkiem, oszczędzanie na bagażu, poprzez zakup mniejszego powinien być przemyślany i w pełni dopasowany do naszej podróży.

Czy za bagaż rejestrowany się płaci?

Bagaż rejestrowany to ten, który jest odbierany od pasażera podczas odprawy biletowo-bagażowej a następnie trafia do luku bagażowego. Plusem tego bagażu jest fakt, że mamy dużo większe limity płynów oraz rozmiar, który pozwoli nam zabrać z Polski lub przywieźć z wakacji więcej rzeczy.


Warto też odpowiedzieć na pytanie czy za bagaż rejestrowany się płaci i ile? Oczywiście są linie lotnicze jak Emirates czy Qatar Airways, które bagaż rejestrowany mają już w cenie. Ale w przypadku tanich linii lotniczych będzie on dodatkowo płatny. Kwoty zależne są od długości lotu ale możemy uśrednić, że będzie to kwota około 500-600 złotych za jeden bagaż 20 kg w dwie strony. Warto tutaj zważyć bagaż rejestrowany podczas pakowania, aby nie narazić się na nadpłatę za bagaż. W rzeczywistości, jeżeli przekroczymy wagę do 0,5 kg to nikt nie będzie robił z tego tytułu problemów, przy większych różnicach będziemy zobowiązani dopłacić za dodatkowe kilogramy.

Ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku? To oczywiście zależy od linii lotniczej, ale przy tanich liniach lotniczych jak Ryanair będzie to koszt:

  • 9-11 euro za każdy kilogram przy bagażu rejestrowany
  • 46 euro jeżeli przy wejściu do samolotu nasz bagaż podręczny (darmowy) przekroczy dozwolone przez przewoźnika wymiary

Fot: Liu Revutska, Unsplash

Fot: Jue Huang, Unsplash

Czy dokupienie bagażu później jest droższe?

Jeżeli podejmujemy decyzję o zakupie biletów lotniczych, to warto od razu dobrać odpowiedni bagaż do podróży. Oczywiście późniejsze dokupienie bagażu jest możliwe ale czy dokupienie bagażu później jest droższe? Niestety tak. Im bliżej wylotu, tym cena za bagaż może być wyższa, a najniższa będzie dostępna przy zakupie biletów lotniczych. Czy mogę dokupić bagaż po odprawie online? Tak, bagaż można dokupić nawet będąc na lotnisku. Więc pojawia się kolejne pytanie: Ile kosztuje dokupienie bagażu rejestrowanego na lotnisku oraz ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku.

  • Pierwszeństwo wejścia z 2 sztukami bagażu podręcznego to koszt 20-38 euro za lot
  • 10 kg bagaż rejestrowany to koszt 24-36 euro za lot
  • 20 kg bagaż rejestrowany to 45-60 euro za lot

Jeżeli zdecydujesz się na zakup bagażu podczas zakupu biletu lotniczego to zapłacisz za niego około 20-30% mniej. Więc pamiętaj, aby nie zostawiać zakupu bagażu na ostatnią chwilę oraz dokładnie sprawdzać jakie są wymogi dotyczące wagi oraz wymiaru bagażu. Nadpłata za bagaż może mocno uderzyć w twój portfel a przecież tutaj chodzi o oszczędzania na bagażu, a nie o wydawanie na niego niepotrzebnie pieniędzy.

Teraz już wiesz jak zaoszczędzić na bagażu. Zaoszczędzone pieniądze proponuję wydać na wyjeździe, aby stał się on jeszcze piękniejszy.

zdjęcie w tle: jeshoots.com, Unsplash

Autor:

Maciej Tyl

Pasjonat podróży, w wolnej chwili lubi nurkować, przeczytać podróżniczą książkę lub porobić zdjęcia. Jego marzeniem jest móc podróżować po całym świecie, łącząc tą pasję z pracą.