Jakie są tanie linie lotnicze?

Nikt nie lubi przepłacać, a każdy z nas na wakacje chciałby dotrzeć komfortowo i niedrogo. Pewnie wielu z was zastanawiało się więc jacy są tani przewoźnicy lotniczy. Wpisywaliście w przeglądarkę: jakie są tanie linie lotnicze, tanie linie lotnicze firmy czy tanie linie lotnicze w Europie. Zebraliśmy więc listę tanich linii lotniczych, nie tylko w Europie, ale i na świecie, żeby każdy mógł wiedzieć jaka firma oferuje najtańsze bilety lotnicze na rynku.

Sprawdź aktualne promocje lotnicze.

Tanie linie lotnicze

Fot: Call Me Fred, Unsplash

Tanie linie lotnicze: co to?

Tanie linie lotnicze, które możemy inaczej nazywać jako przewoźnicy niskobudżetowi. Oferują one usługi przewozu lotniczego po niższych cenach niż tradycyjne linie lotnicze. Różnią się one standardem oraz większością bezpłatnego bagażu dostępnego w ramach biletu od klasycznych linii, ale nie od wszystkich, gdyż pomysły z tanich linii lotniczych są coraz częściej powielane wśród klasycznych przewoźników. Tanie linie lotnicze to dla wielu osób najlepsze linie lotnicze.

W tanich liniach lotniczych jest parę różnic, które odróżniają je od klasycznych przewoźników lotniczych:

 • Niższe ceny – jak sama nazwa wskazuje, w takich liniach można kupić naprawdę tanie bilety, które potrafią kosztować nawet mniej, niż jedna kanapka na lotnisku!
 • Siedzenia w samolocie – fotele nie są z reguły tak wygodne, jak w klasycznych liniach. Nie mają miękkich zagłówków lub są one mniej komfortowe. Jest też mniej miejsca na nogi, co bywa problemem dla osób wysokich. Warto podkreślić, że klasyczne linie wcale nie mają wiele więcej miejsca w małych samolotach.
 • Usługi na pokładzie – większość tanich linii nie posiada rozrywki pokładowej. Mamy więc zwyczajne fotele, a filmy musimy ściągnąć sobie na telefon, ewentualnie zostaje nam słuchanie muzyki lub książka do czytania.
 • Jedzenie – w większości tanich linii lotniczych trzeba liczyć się z tym, że za wszystko trzeba zapłacić – nawet za szklankę wody. W zależności od linii różni się powietrzne menu, ale z reguły ceny są dostosowane do cen lotniskowych, więc drogo jak na polskie złote. Można jednak zawsze wziąć ze sobą swoje kanapki lub butelkę do napełnienia na lotnisku przed wylotem, aby nie musieć dodatkowo płacić.

Wszystkie tanie linie lotnicze

Lista tanich linii lotniczych jest długa i dzieli się w zależności od kontynentu. Jeśli kiedyś zastanawialiście się nad tym: tanie linie lotnicze: jakie są? To tutaj otrzymacie odpowiedź. Oto lista najpopularniejszych tanich linii lotniczych na świecie:

 • Ryanair
 • Wizz Air
 • easyJet
 • Vueling
 • Eurowings
 • Transavia
 • Pegasus Airlines
 • Corendon Airlines
 • Jet2
 • Jetblue Airways
 • Southwest Airline
 • VivaAerobus
 • AzulBrazilian Airlines
 • EasyFly
 • IndiGO
 • Lion Air
 • Air Busan
 • Air Asia
 • Cebu Pacific
 • FlyDubai
 • VietJet
 • Bamboo Airways
 • Jetstar Airlines
 • FlySafair
 • Air Arabia Egipt / Air Arabia Maroco
Wszystkie tanie linie lotnicze

Fot: Markus Winkler, Unsplash

Tanie linie lotnicze na świecie

Fot: Álvaro Ibáñez, Unsplash

Tanie linie lotnicze na świecie

Ryanair i Wizz Air to najpopularniejsze linie lotnicze w Polsce, a także najpopularniejsze tanie linie lotnicze w Europie. Popularne tanie linie lotnicze w Polsce to jeszcze easyJet, który jest nieco droższy od dwóch wcześniejszych linii, ale gwarantuje trochę lepszy standard. Jeśli chcemy więc podróżować z Polski po Europie, zdecydowanie najtańszym i najlepszym wyborem będzie Wizz Air lub Ryanair.

W Europie mamy więc kilka najlepszych tanich linii: Ryanair, który specjalizuje się w lotach po Europie (+ Maroko i kilka innych państw poza Europą), Wizz Air, który specjalizuje się w lotach nie tylko europejskich, ale także w obrębie Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej, Vueling, który specjalizuje się w lotach po zachodniej Europie, czy Transavia, która też lata głównie po zachodniej Europie w bardzo niskich cenach.

W Azji najlepiej wybrać AirAsia, która ma najlepsze ceny w Azji południowo-wschodniej, czy IndiGO, z najlepszymi cenami w Azji południowej. W Ameryce Północnej najlepszymi liniami są Spirit Airlines oraz Frontier Airline. W Ameryce Południowej najlepsze jakościowo i cenowo są JetSMART Airlines i SKY Airline. W Afryce warto postawić na FlySafair i Fastjet. Do Australii można natomiast dotrzeć tanio singapurską linią Scoot.

Które linie lotnicze są najtańsze? Zdecydowanie te, które wyżej wymieniłem, są najtańszymi liniami w swoim regionie świata. Jakimi liniami warto latać? Najlepiej tymi tanimi, jeśli pozwala nam na to odmówienie sobie większego komfortu. Zaoszczędzone pieniądze można wydać na fajne aktywności na miejscu wakacji.

Które linie lepsze Ryanair czy Wizz Air?

To bardzo ciężkie pytanie i odpowiedź na nie brzmi: to zależy. Ryanair ma niewątpliwie plus w tym, że wykonuje trasy krajowe w Polsce (przykładowo Kraków-Gdańsk) oraz jest minimalnie tańszy niż Wizz Air według większości osób. Wizz Air wygrywa swoim programem lojalnościowym, czyli Wizz Air Discount Club, który za niewielką roczną opłatą pozwala oszczędzać na każdym bilecie, co przykłada się na duże oszczędności przy lepszym lataniu. Odpowiadając zbiorczo na to pytanie: warto latać jedną i drugą linią, brać bilet w tej, w której cena jest niższa. Pamiętajcie też, że jak nie wiecie, czy Ryanair to tania linia lotnicza? Tak, to modelowy przykład taniej linii lotniczej.

Tanie linie lotnicze rady i wskazówki

Jak znaleźć tanie bilety lotnicze? W sumie od tego najlepiej zacząć. Zrobiliśmy o tym cały osobny artykuł, do którego serdecznie zapraszamy – Jak znaleźć tanie bilety lotnicze?

Przed wyborem między tanią linią lotniczą a klasyczną pamiętaj o sprawdzeniu lotniska docelowego. Występują takie sytuacje, gdzie może i tanie linie lotnicze oferują faktycznie tańszy bilet niż te klasyczne, ale na lotnisko na tyle oddalone od centrum, że dojazd do samego miasta wyrównuje cenę biletu z linią klasyczną. Tak samo jest z bagażem, gdyż dodatkowy bagaż na części tras tanich linii lotniczych ma normalne ceny, a czasem jego cena potrafi zwalić z nóg. Warto więc przestudiować, czy nie opłaca się zabrać klasycznej linii z dużym bagażem w cenie biletu. Tanie linie lotnicze nie są może mega komfortowe, ale kilka godzin lotu naprawdę da się wytrzymać bez żadnego problemu. Osoby wysokie mogą mieć problem z miejscem na nogi, ale im sugeruje miejsce od korytarza, gdyż wtedy podczas lotu można sobie wyciągnąć nogi na wprost. Trzeba pamiętać też, że na pokładzie tanich linii lotniczych nie ma internetu ani darmowej rozrywki pokładowej. Warto wcześniej przygotować sobie książkę do czytania, serial do pooglądania na telefonie (który wcześniej trzeba pobrać na swojego smartfona), grę do pogrania lub po prostu spędzić ten czas rozmawiając ze swoim współpasażerem.

Ważną rzeczą jest to, że tanie linie lotnicze w większości oferują darmową odprawę jedynie on-line. Trzeba więc pamiętać, aby 48 lub 24 godziny przed odlotem (24 godziny występują najczęściej) odprawić się przez internet. Wtedy nie musimy nawet drukować biletu, wystarczy nam karta pokładowa na telefonie. Jeśli nie mamy bagażu do nadania, nie musimy wtedy też podchodzić do stanowiska check-in, a możemy do razu udać się do swojego Gate-u i zaoszczędzić sporo czasu.

Ryanair czy Wizz Air

Fot: Ivan Mihajlovic, Unsplash

Zdjęcie w tle: Niklas Jonasson, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.