Ważne zmiany w obowiązkowej kwarantannie. Tyczą się one również przyjezdnych

Dubaj 2024, pomocnik planowania – KLIKNIJ, aby włączyć

Na środowej konferencji minister zdrowia Adam NIedzielski przedstawił plan luzowania restrykcji związanych z odbywaniem kwarantanny m.in. przez osoby chore i przyjezdnych.

Sytuacja epidemiczna w Polsce ulega polepszeniu. Potwierdza to m.in. spadek liczby nowych zakażeń i robionych testów w kierunku COVID-19. W związku z tym polskie władze postanowiły poluzować restrykcje związane z odbywaniem kwarantanny i izolacji.

Od 15 lutego zostanie skrócony okres kwarantanny z 10 do 7 dni. Ponadto kwarantanna będzie naliczana dla współdomowników tylko i wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny.

Cztery dni wcześniej nastąpi likwidacja kwarantanny z kontaktu. Co więcej, od 11 lutego zostaną również wprowadzone zmiany w przepisach dotyczących podróżowania.

Od piątku całkowicie zostanie zlikwidowany obowiązek odbycia kwarantanny po przybyciu z państwa należącego do strefy Schengen. Z kolei powroty z krajów non-Schengen będą się wiązały z odbyciem kwarantanny trwającej 7 dni, zamiast 10 dni. Z tego ograniczenia zwolnione będą osoby posiadające negatywny wynik testu PCR lub antygenowy na koronawirusa, dokument potwierdzający przejście szczepienia lub zaświadczenie o statusie ozdrowieńca. Unijny Certyfikat COVID będzie również akceptowalny przez polskie władze.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.