Zjednoczone Emiraty Arabskie wśród 10 najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata

Zjednoczone Emiraty Arabskie, dzięki swojej dynamicznej gospodarce i innowacyjnym działaniom, znalazły się w prestiżowej pierwszej dziesiątce na liście najbardziej konkurencyjnych krajów na świecie. Raport Światowego Rankingu Konkurencyjności 2023, opublikowany przez Centrum Konkurencyjności Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) w Lozannie, potwierdza ich silną pozycję w globalnym środowisku biznesowym.

Foto: Benjamin Brank/ Unsplash

Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezydent, premier i władca Dubaju, z dumą podkreślił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się światowym liderem w różnych dziedzinach dzięki wyjątkowym wysiłkom narodu emirackiego oraz pod przywództwem prezydenta Szejka Mohameda bin Zayeda Al Nahyana. Ich miejsce w czołówce międzynarodowych indeksów konkurencyjności jest wynikiem determinacji i zaangażowania w rozwój kraju.

W raporcie IMD, Zjednoczone Emiraty Arabskie osiągnęły wysokie miejsce w kluczowych obszarach. Kraj ten zajmuje imponujące 8. miejsce pod względem efektywności rządów, z najniższymi stawkami podatkowymi i najmniejszą biurokracją. Ta korzystna sytuacja dla biznesu przyciąga inwestorów z całego świata, którzy chcą rozwijać swoje przedsiębiorstwa w regionie.

Niezwykłe wyniki osiągnięte przez Zjednoczone Emiraty Arabskie w głównych filarach raportu dodatkowo podkreślają ich konkurencyjność. W filarze wyników gospodarczych awansowali z szóstego na czwarte miejsce na świecie. To dowód na dynamiczny rozwój gospodarczy i inwestycje prowadzone w kraju.

W obszarze efektywności biznesowej, Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się na 16. miejscu na świecie, co świadczy o sprzyjających warunkach prowadzenia działalności gospodarczej. Kraj ten zdobył także pierwsze miejsce na świecie pod względem „Nakładów brutto na środki trwałe” w filarze wyników gospodarczych.

W rankingu ogólnym ZEA znalazły się na 10. miejscu. Na podium uplasowały się trzy europejskie kraje – Dania, Irlandia i Szwajcaria.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.