Zjednoczone Emiraty Arabskie używają dronów do wywołania deszczu, gdy jest za gorąco

Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły świetnie rozwiązanie, by poradzić sobie z bardzo wysokimi temperaturami i suchym klimatem. Ojczyzna Dubaju tworzy sztuczny deszcz, do którego przywołania używa specjalnych dronów.

Aerial view of Dubai Downtown on a beautiful day.

Fot: Dubai Downtown

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj doświadczający jednych z największych średnich rocznych temperatur na świecie. Kto był w Dubaju w lecie ten wie, jak ciężkie panują wtedy warunki. Ciągle zmieniające się warunki klimatyczne również nie pomagają mieszkańcom w normalnym funkcjonowaniu.

Kraj postanowił walczyć jednak z pogodą, by tak boleśnie nie odczuwać suszy. Zainwestowano kilkanaście milionów dolarów w 9 projektów, które miały wywołać sztuczny deszcz.

Najskuteczniejsza okazała się metoda rażenia prądem chmur przez drony, które tym sposobem wywoływały deszcz. Technologii użyto już 126 razy na terenie Dubaju i reszty Zjednoczonych Emiratów i zapowiada się, że metoda jest na tyle skuteczna, że będzie jeszcze powtarzana wielokrotnie.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.