Zjednoczone Emiraty Arabskie inwestują 2 miliardy euro w port w albańskim Durres

Władze ZEA w porozumieniu z Albanią przewidują rozbudowę portu w mieście Durres. Utworzony zostanie tam specjalny obszar turystyczny dla podróżnych, w którym będą stacjonowały m.in. jachty.

Port w Durres, foto: LediK/ Pixabay

Parę miesięcy temu albańska minister infrastruktury i energii Belinda Balluku wraz z Mohamedem Alabbarem, prezesem EMAAR dokonali oględzin terenu w Durres, na którym planowana jest rozbudowa dotychczasowego portu. W przyszłości ma powstać tam obszar turystyczny pełen przystani dla jednostek pływających oraz budynków handlowo-usługowych.

Jeśli chodzi o transport towarów, rząd planuje budowę nowego portu w pobliskim Porto Romano. Całkowitą wartość inwestycji Emaar szacuje na 2 miliardy euro. Przedsięwzięcie to będzie jednym z największych w historii Albanii.

– W Durres zostaną zastosowane najbardziej zaawansowane metody inżynierii i projektowania. Powstaną apartamenty, hotele, galerie handlowe, w tym obiekty rozrywkowe. Nie da się tego zrobić bez pierwszorzędnej infrastruktury, więc trzeba pomyśleć o przebudowie dróg, parków i terenów, aby ludzie mogli normalnie funkcjonować. Moją zaletą jest to, że przez ostatnie 30 lat wykonywałem tę pracę z moim profesjonalnym personelem. Do Durres przyniesiemy to, co najlepsze – powiedział Alabbar.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.