Zbliża się erupcja wulkanu na Islandii. Władze ewakuowały miasto Grindavik

Mieszkańcy miasteczka Grindavik na Islandii zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w obawie przed nadchodzącą erupcją wulkanu Fagradalsfjall. Położone zaledwie 3 km od źródła ostatnich trzęsień ziemi, miasto zamieszkiwane przez 4 tys. osób stało się strefą podwyższonego ryzyka.

Chcesz być na bieżąco? Sprawdzaj regularnie nasze newsy podróżnicze

Grindavík: erupcja wulkanu

Wulkan Fagradalsfjall budzi się do życia, a erupcja przewidywana jest w ciągu najbliższych dni. Mieszkańcy Grindavik stoją w obliczu realnego zagrożenia utraty swoich domów, ponieważ miasto może zostać doszczętnie zniszczone w wyniku erupcji.

Władze Islandii ogłosiły stan wyjątkowy w rejonie Grindavik wulkan i przystąpiły do przymusowej ewakuacji mieszkańców. Niektóre drogi na półwyspie zostały zamknięte ze względu na ryzyko lawin błotnych i uderzeń lawinowych.

Grindavik Islandia – erupcja wulkanu na Islandii

Trzęsienia ziemi, które precedują erupcję, stają się coraz bardziej dotkliwe. Ostatnie zanotowane wstrząsy osiągnęły magnitudę aż 5,2, co skłoniło służby do pilnych działań. Niestety, ostrzegają również, że w najbliższym czasie częstotliwość trzęsień może jeszcze wzrosnąć, co dodatkowo potęguje niepewność i obawy mieszkańców Grindavik.

Źródło: bbc.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.