Federalna Administracja Lotnictwa (FAA): Z Macbookiem Pro na pokład samolotu nie wejdziesz!

Pamiętacie wybuchające akumulatory Samsungów Galaxy Note 7? Tym razem problem mają produkty sygnowane słynnym jabłkiem. Amerykańskie lotniska zakazały właśnie wnoszenia na pokład samolotów (zarówno do kabiny, jak i do luku bagażowego) MacBooków Pro 15” z wyświetlaczem Retina. Konkretnie zakaz dotyczy oryginalnej baterii litowej z modeli wyprodukowanych od września 2015 do lutego 2017, która może przegrzewać się, a nawet zapalić.

Zdjęcie: @whereslugo, Unsplash

Posiadacze felernego sprzętu będą mieli 3 wyjścia: zapewnić specjalne opakowanie zapobiegające pożarom zgodne z wytycznymi FAA dotyczącymi materiałów niebezpiecznych, zostawić sprzęt na lotnisku lub zabrać go bez baterii. Apple jest świadomy problemu, dlatego w czerwcu tego roku zainicjował akcję serwisową. Na stronie supportu producenta można wpisać numer seryjny MacBooka, sprawdzić, czy dotyczy go problem wadliwej baterii, a jeśli tak, bezpłatnie ją wymienić. Kto to zrobił, zakazu nie musi się już obawiać.

Czy aby na pewno? Pytanie brzmi, jak obsługa amerykańskich lotnisk zamierza odróżniać starsze egzemplarze MacBooków Pro 15” od nowszych, w których problemu z akumulatorem nie ma? A jeśli chodzi o starszy sprzęt – jak oceni, czy bateria jest felerna czy bezpieczna? Kto wie, być może będzie należało fakt wymiany akumulatora skutecznie udowodnić. Tak wnikliwa ocena sprzętu nie wydaje się możliwa do przeprowadzenia w lotniskowych warunkach, dlatego można podejrzewać, że zakaz nie będzie rygorystycznie przestrzegany.

Na wszelki wypadek weźcie go jednak pod uwagę planując swoje podróże… i to nie tylko za Ocean. Na początku sierpnia także Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej ostrzegała przed felernym modelem Apple wszystkie linie lotnicze w regionie, przypominając przepisy z 2017 roku nakazujące, by urządzenia z wycofanymi akumulatorami były wyłączane na czas lotu. O niebezpieczeństwie związanym z MacBookiem Pro 15” chce przy odprawie oraz przed odlotem informować europejski przewoźnik TUI Group Airlines. Na razie brak informacji o zakazie wnoszenia na pokład, ale jeśli używacie MacBooka Pro, dobrze jest upewnić się, że z akumulatorem wszystko w porządku. Jeśli trzeba go wymienić, zróbcie to i koniecznie zachowajcie potwierdzenie.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.