Wycieczkowy kolos pokonał szerszy tylko o 3 metry Kanał Koryncki

Należący do armatora Fred Olsen Cruise, mający 24344 ton wyporności i niemal 196 metrów długości statek MS Braemar stał się największą jednostką, która pokonała słynny, grecki kanał w jego 126-letniej historii. Spektakularne wydarzenie miało miejsce 9 października.

Kadr z filmu przestawiającego proces przepływania MS Braemar przez Kanał Koryncki

Źródło: https://www.fredolsencruises.com

Manewr był wyjątkowo trudny z uwagi na to, że szerokość statku to 22 metry, kanału zaś niecałe 25. Podczas ponad 6-kilometrowej przeprawy, załoga statku i holownika miała do dyspozycji margines błędu wynoszący jedynie… 3 metry. Przeprawę śledzili licznie zgromadzeni na różnych pokładach wycieczkowicze.

Kanał Koryncki to kanał wodny żeglugi morskiej, który łączy Morze Egejskie, a konkretnie Zatokę Sarońską, z Morzem Jońskim i Zatoką Koryncką. Kanał przecina Przesmyk Koryncki i oddziela półwysep Peloponez od kontynentalnej części Grecji, czyniąc go wyspą. Nieopodal wylotu Kanału Korynckiego leżą Korynt i Lutraki.

Przekopanie kanału już w 67 roku zlecił niewolnikom Neron. Wielkie plany pokrzyżowały inwazje Galów. Powrócili do nich dopiero Francuzi w 1883 roku, po sukcesie Kanału Sueskiego. Niestety, firma splajtowała. Ostatecznie budowę kanału sfinalizowali w 1893 roku Grecy.

Film z pokonania kanału przez MS Braemar można obejrzeć tutaj.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.