Walencja: wstrzymanie wydawanie licencji na wynajem mieszkań Airbnb

W Walencji jednogłośnie przegłosowano wstrzymanie przyznawania nowych licencji na wynajem prywatnych mieszkań turystom. Zakaz ma obowiązywać przez co najmniej rok i jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację na rynku najmu.

Walencja, foto: Jonny James/ Unsplash

Rada miasta Walencja zdecydowała o wstrzymaniu wydawania nowych licencji na wynajem prywatnych mieszkań turystom. Decyzja ta została podjęta jednogłośnie i będzie obowiązywać przez co najmniej rok. Zakaz dotyczy mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz apartamentowcach, jednak nie obejmuje budynków przeznaczonych w całości dla turystów.

Walencja ogranicza działanie Airbnb – jakie są powody?

Głównym powodem wprowadzenia zakazu jest fatalna sytuacja na rynku najmu w Walencji. Brakuje wolnych mieszkań, a ceny najmu osiągają rekordowe poziomy. Władze miasta mają nadzieję, że wstrzymanie wydawania nowych licencji na wynajem krótkoterminowy pomoże złagodzić problem niedoboru mieszkań oraz zahamować wzrost cen.

Mieszkańcy Walencji, którzy już posiadają licencję pozwalającą na wynajem krótkoterminowy, będą mogli nadal prowadzić swoją działalność. Zakaz dotyczy jedynie nowych wniosków o licencje, co ma na celu zatrzymanie dalszego przekształcania mieszkań prywatnych na wynajem turystom.

Źródło: airbnb.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.