Wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego oraz kontrole na granicach

Podczas wieczornej konferencji prasowej premier zapowiedział wprowadzenie pełnej kontroli na wszystkich przejściach granicznych oraz wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego.

Przywrócenie „granic z UE” będzie obowiązywało przez 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 20, a następnie miesiąc. Granice będą otwarte wyłącznie dla przewozu towarów. 

Ruch kolejowy i lotniczy wewnątrz kraju nadal funkcjonuje.

Wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego oraz kolejowego nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. Polacy wracający samochodami będą poddawani „rygorystycznym kontrolom”. Osoby, które przekroczą granicę zostaną skierowane na 14-dniową kwarantannę. 

Połączenia czarterowe zostaną utrzymane, a Polacy przebywający zagranicą będą poddani „osobnym procedurom”.

Do kraju nie będą mogli wjechać obcokrajowcy.

— Widzimy, jak szybko przybywa zakażonych we Włoszech czy w Niemczech. W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do wykonania wszystkich kroków, by bezpieczeństwo Polaków było utrzymane. Do tego potrzebne jest odpowiedzialne działanie. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego – mówił premier Morawiecki. 

Źródło: materiały prasowe KPRM

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.