Włochy chcą uregulowania cen lotów krajowych na swoje wyspy

We Włoszech pojawił się projekt ustawy przygotowany przez rząd, który regulowałby ceny biletów lotniczych na połączenia krajowe pomiędzy kontynentem a włoskimi wyspami. Ustawa miałaby zablokować podnoszenie cen biletów przez przewoźników w okresie wakacyjnym.

Fot: plaża Sycylii/ Don Fontijn, Unsplash

7 sierpnia 2023 roku włoska Rada Ministrów na swoim posiedzenia dyskutowała o wprowadzeniu ustawy, która zakazywałaby liniom lotniczym ustalania dynamicznie cen biletów lotniczych. W tej ustawie byłby trzy warunki:

  • lot musiałby być lotem krajowym z kontynentalnej części Włoch na którąś z włoskich wysp, na przykład: Sardynię, Sycylię, Lampedusę
  • bilety nie mogłyby mieć podniesionych stawek w okresach roku o największym natężeniu turystycznym lub w przypadku stanów wyjątkowych
  • zakaz obowiązywałby, gdy bilet miałyby wyższą cenę o średnio 200% od średniej ceny podczas roku

Co więcej, nieuczciwą praktykę handlową byłoby też dostosowywanie cen na podstawie profilowania osoby poprzez korzystanie z dostępnych danych o użytkowniku w internecie. Sam pomysł nie wydaje się zły, ale linie lotnicze uważają, że pomysł w tym momencie jest bezsensowny, a dodatkowo włoski rząd w ogóle wcześniej z nimi tego nie dyskutował.

Źródło/ Tło: Arno Senoner, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.