Wkrótce może ruszyć budowa lotniska w Białymstoku

21 listopada 2023 roku podpisano list intencyjny w sprawie budowy lotniska na Krywlanach w Białymstoku. W pozytywnym wariancie rozwoju wydarzeń już wkrótce będzie mogła ruszyć budowa białostockiego portu lotniczego.

Fot: SilverTree – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i prezes Polskich Portów Lotniczych S.A Stanisław Wojtera podpisali razem 21 listopada list intencyjny w sprawie budowy lotniska z prawdziwego zdarzenia na Krywlanach w Białymstoku. Wynika z tego, że miasto Białystok, województwo podlaskie i PPL będą razem pracować w sprawie rozwoju lotniska i doprowadzenia go do statusu międzynarodowego portu lotniczego.

Przygotowanie do budowy lotniska

Wkrótce ma zostać powołany zespół roboczy w sprawie budowy lotniska na Krywlanach. Zespół ma przygotować analizę kosztów dostosowania aktualnie istniejącego lotniska do ruchu pasażerskiego, opracować harmonogram prac i określić potrzeby finansowe projektu i strategię finansowego i inwestycyjnego spełnienia celu. Do współpracy będą mogły się też włączyć inne podmioty, które są zainteresowane rozwojem lotniska.

Prezydent Białegostoku podkreśla, że istnieje szansa na stworzenie lokalnego lotniska międzynarodowego z możliwością odprawienia od 4 do 6 lotów dziennie. Białystok to teraz największe polskie miasto, które nie posiada swojego lotniska ani żadnego dużego lotniska w niewielkiej odległości od miasta. Najbliżej z Białegostoku jest na warszawski Modlin lub olsztyńskie Szymany.

Źródło: tvn24.pl/biznes/turystyka/bialystok-lotnisko-bialystok-krywlany-moze-zostac-rozbudowane-miasto-bialystok-polskie-porty-lotnicze-i-wojewodztwo-podlaskie-podpisaly-list-intencyjny
Tło: SilverTree – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.