Wizzair walczy z biznesklasą

Popularne linie lotnicze Wizzair krytykują Lufthansę, British Airways i Austrian Airlines za oferowanie lotów klasą biznesową. Jest to odpowiedź na niedawne słowa Carstena Spohra, szefa Lufthansy, który w jednej ze szwajcarskich gazet nazwał tanich przewoźników „największymi trucicielami środowiska”, postulując zakaz sprzedaży biletów lotniczych tańszych niż niż 10 euro.

fot. poglądowa: Joakim Honkasalo, Unsplash

Jozef Varadi, szef linii Wizzair, w wywiadzie dla Bloomberga, odbija piłeczkę, twierdząc, że to tradycyjne linie lotnicze – oferujące drogie bilety biznesowe, dużą liczbę lotów przesiadkowych i operujące starymi, paliwożernymi maszynami – tak naprawdę odpowiadają za zwiększoną emisję CO2. Zdaniem węgierskiego przewoźnika loty biznesowe często nie są w pełni obłożone, a latanie nie do końca zapełnionymi samolotami to niepotrzebne zwiększanie śladu węglowego i szkoda dla środowiska. Aby wzmocnić przekaz, węgierski przewoźnik opublikował film – w jednej ze scen pokazano wnętrze samolotu, w którym siedzi… jedynie dwóch mężczyzn ubranych w eleganckie garnitury. Możemy się z niego dowiedzieć także, że „era przestarzałego podróżowania skończyła się tak, jak era biznes klasy”.

Varadi podkreśla, że ślad węglowy pozostawiany przez pasażerów biznes klasy jest aż 2 razy większy od tego produkowanego przez pasażerów węgierskiej linii lotniczej, oraz wzywa do zakazu lotów w biznes klasie na połączeniach trwających poniżej 5 godzin. 

Zapytany o swoje podejście do środowiska, oświadczył, że jeśli wziąć pod uwagę poziom emisji CO2 przypadający na jednego pasażera, Wizzair z wynikiem 56,8 gr/pasażer/km w październiku 2019, ma najlepszy wynik spośród wszystkich linii lotniczych. Powiedział także, że Wizzair zobowiązał się do dalszej redukcji emisji dwutlenku węgla – o całe 30% w ciągu następnej dekady. Na sam koniec zachęcił innych przewoźników do podjęcia podobnych kroków z uwagi na wspólne dobro.

Źródło: https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/wizz-air-chce-zakazu-biznes-klasy-ostrze-krytyki-wymierzone-w-lufthanse–7390.html

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.