Wizy do USA zniesione! Prezydent Trump podpisał oficjalny dokument

To już pewne! Polska została przyjęta do programu Visa Waiver. Już za kilka miesięcy będziemy mogli polecieć do Stanów na 90 dni bez konieczności zgody amerykańskich służb imigracyjnych. Prezydent Donald Trump podpisał 4 października oficjalny dokument w tej sprawie.

fot. History in HD, Unsplash

Zniesienie wiz dla Polaków stało się możliwe po tym, jak udało nam się osiągnąć mniej niż 3 procent odmów wiz B1/B2 w ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września. W tym roku odsetek odmów spadł do 2,8 procent. Spełniając wymogi amerykańskiego prawa, zostaliśmy oficjalnie przyjęci do programu ruchu bezwizowego.

„Nie da się usprawiedliwić tego, że nie byliście dotąd objęci programem bezwizowym. Powinniście być. Moje stanowisko w tej sprawie jest jasne.”

Donald Trump

Do Stanów bez wizy polecimy już za kilka miesięcy. Tyle potrwa wdrożenie procedur. Jedynym warunkiem będzie rejestracja w elektronicznym systemie autoryzacji podróży (Electronic System for Travel Authorization).

Visa Waiver Program istnieje od 1986 roku, wspomaga rozwój turystyki i zacieśnia więzy Stanów z ich sojusznikami. Przywilej podróżowania bez wizy ma 38 państw. Spośród państw Unii Europejskiej, jedynie Polska, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Cypr nie spełniały warunków programu. Dla Polski to już przeszłość.

Ci, którzy już dysponują wizą, też mogą się cieszyć, bo ich dokument pozwala zostać w USA dwa razy dłużej, czyli aż sześć miesięcy.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.