Wieża Eiffla obchodzi 135 urodziny

Symbol Paryża i jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie, Wieża Eiffla, obchodzi swoje 135 urodziny. Stanęła ona w stolicy Francji 31 marca 1889 roku.

Wieża Eiffla, foto: Dwain Norsa/ Unsplash

Pomysł na budowę Wieży Eiffla narodził się w związku z organizacją Światowej Wystawy w Paryżu. Projekt został stworzony przez inżynierów Maurice’a Koechlina, Émile’a Nouguiera oraz samego Gustava Eiffla. Oprócz głównych projektodawców, nad realizacją wieży pracowało ponad 50 inżynierów i projektantów.

135 lat temu zbudowano Wieżę Eiffla w Paryżu

Początkowo wieża miała 312 metrów i 27 centymetrów wysokości, ale z biegiem lat zmieniała swoje rozmiary, głównie ze względu na instalację anteny radiowej na jej szczycie. Obecnie, z anteną zainstalowaną w 2020 roku, Wieża Eiffla mierzy imponujące 330 metrów. Już od samego początku swojego istnienia była jednym z najwyższych obiektów na świecie, co podkreślało jej znaczenie i prestiż.

Wieża Eiffla od momentu swojego powstania stała się symbolem nie tylko Paryża, ale i całej Francji. Każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata, którzy chcą podziwiać panoramę miasta z jej szczytu oraz poznać historię i tajemnice z nią związane.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.