Wietnam przywraca 90-dniowe wizy wielokrotnego wjazdu

Zgromadzenie Narodowe Wietnamu oficjalnie przyjęło większością głosów ponowne wprowadzenie wizy 90-dniowej. Będzie to wiza wjazdu wielokrotnego, czyli będzie dawała możliwość swobodnego przekraczania granic Wietnamu przez okres jej ważności.

Turyści podróżujący z Polski do Wietnamu wciąż potrzebują wizy, aby przekroczyć legalnie wietnamską granicę. Najprostszym sposobem na jej wyrobienie jest staranie się o e-wizę. Przed pandemią były dostępne dwa jej rodzaje: wiza 30-dniowa jednokrotnego wjazdu za 25 dolarów i wiza 90-dniowa wielokrotnego wjazdu za 50 dolarów. Pierwsza z wiz pozwalała na przebywanie w Wietnamie do 30 dni, ale bez możliwości opuszczania jego granic w tym czasie. Druga wiza pozwalała przebywać w Wietnamie do 90 dniu, ale mogliśmy w tym czasie swobodnie go opuszczać, czyli przykładowo udać się na wycieczkę do Kambodży.

Pandemia na pewien czas całkowicie zastopowała ruch turystyczny w Wietnamie. Rok temu turystyka została ożywiona, ale przywrócono do użytku jedynie wizy 30-dniowe. Po długim oczekiwaniu na ponowne wprowadzenie wiz 90-dniowych – udało się, Rząd Wietnamu przyjął ustawę o ponownym wprowadzeniu e-wiz 90-dniowych wielokrotnego użytku dla zagranicznych turystów. O nowe wizy będzie się można ubiegać od 15 sierpnia 2023 roku.

Najprawdopodobniej wizy wjazdu wielokrotnego będą znów kosztować 50 dolarów, gdyż cena wizy 30-dniowej nie zmieniła się po pandemii. Ponowne wprowadzenie dłuższych e-wiz to świetna informacja dla turystów, którzy będą mogli dłużej zwiedzać Wietnam bez konieczności opuszczania go i wyrabiania w tym czasie nowej wizy.

Źródło/ Tło: Peter Nguyen, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.