Wielka Brytania przedłuża okres wjazdu bez paszportu

Rząd Wielkiej Brytanii przystał na nową propozycję polskich służb konsularnych. Termin wjazdu tylko z dowodem został przedłużony o 10 miesięcy.

Londyn, zdjęcie: Hugo Sousa/ Unsplash

Początkowo możliwość przekraczania granicy Wielkiej Brytanii przez Polaków na podstawie dowodu miała zniknąć 1 stycznia 2021 r. Po prośbach wystosowanych do władz królestwa, termin ten przesunięto na 1 października. Od tego dnia, obywatele Polski podróżujący do Wielkiej Brytanii będą zmuszeni mieć przy sobie paszport.

– Kluczowe dla służby konsularnej jest zapewnienie, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii posiadali ważne paszporty. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 polscy konsulowie zwiększają liczbę dostępnych wizyt, uruchomiono również specjalny dyżur konsularny w Birmingham, na którym już przyjmowane są setki wniosków paszportowych oraz rodzinne wizyty paszportowe w POSK w Londynie – informuje rząd, cytowany przez Fly4free.pl.

Jak się okazuje przepisy przewidują również wyjątki. Osoby posiadające status wstępnego osiedlenia lub osiedleńca w ramach systemu EU Settlement Scheme, będą mogły używać dowodu osobistego wjeżdżając do Wielkiej Brytanii co najmniej do końca 2025 r. To samo tyczy się pracowników przygranicznych, którym zostanie wydane odpowiednie zezwolenie.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.