W Radomiu trwa przebudowa portu lotniczego. Sprawdziliśmy postęp prac [ZDJĘCIA]

31 lipca 2021 roku miał miejsce lotniczy piknik wojskowy na terenie radomskiego lotniska. Oprócz pokazów lotniczych i koncertów, można było również zobaczyć z bliższa postępujące prace przy budowie nowego portu, który już niebawem zostanie oddane do użytku. Specjalnie dla Was udaliśmy się na miejsce i zebraliśmy informację na temat lotniska i jego przyszłości.

W ubiegłą sobotę na terenie lotniska wojskowego w Radomiu odbył się piknik wojskowy z okazji dziesięciolecia 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Na imprezę, której patronat objęło Ministerstwo Obrony Narodowej przybyło mnóstwo osób z różnych stron Polski. Podczas trwającego około ośmiu godzin pikniku można było podziwiać wystawę statyczną wojsk lądowych, a także pokazy lotnicze, podczas których zaprezentowały się maszyny takie jak F-16,  TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik czy M-28 Bryza. Ponadto dla najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji, w tym dmuchane zjeżdżalnie oraz symulator jazdy po płycie lotniska.

Osoby interesujące się przebudową portu lotniczego w Radomiu i jego przyszłością również nie mogły na narzekać. Specjalnie dla nich przygotowano wycieczkę autobusową po terenie lotniska. Odbyła się ona w obecności przewodnika, który dokładnie opowiedział o pracach w terminalu, jak również poza nim.

Z informacji nam przekazanych wynika, że droga startowa została zbudowana od zera. Została ona wydłużona do 2,5 km oraz poszerzona do 60 metrów, dzięki czemu będzie mogła przyjmować większe samoloty, takie jak Boeing 737 czy Dreamliner. W samym porcie trwają obecnie prace wykończeniowe. W pomieszczeniach jest montowana klimatyzacja, a także inne urządzenia mające usprawnić działanie portu.

Koniec prac budowlanych jest planowany na koniec roku 2022, a rozpoczęcie działalności lotnictwa cywilnego na II kwartał 2023 roku. 

Port lotniczy w Radomiu ma się głównie opierać na przewoźnikach niskokosztowych oraz na czarterach, tak aby odciążyć Lotnisko Chopina w Warszawie. Obecnie nie wiadomo jednak, jakie linie lotnicze będą operować z radomskiego lotniska.

Fotografie: Podróże z Hubertem

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.