W Norwegii powstaje 48 park narodowy

10 listopada 2023 roku norweski rząd podjął decyzję o utworzeniu 48 parku narodowego na terenie Norwegii. W terenie parku narodowego Østmark będzie się znajdować część Oslo i okolicznych gmin przy stolicy.

Fot: Kjetil Ree – Own work, CC BY-SA 3.0

Miłośników przyrody, parków narodowych lub samej Norwegii bardzo ucieszy świeża informacja z tego państwa. W Norwegii powstanie kolejny park narodowy, który będzie już 48 w tym skandynawskim kraju. Østmark leży bardzo blisko Oslo i jego dzielnic mieszkalnych. To będzie pierwszy taki park narodowy w Norwegii, leżący tak blisko dużej metropolii.

48 park narodowy Norwegii – Østmark

Nowy park narodowy powstał po 13 latach dyskusji i walki o jego założenie. Cały proces rozpoczęła organizacja „Przyjaciele Østmarki”. Ich proces starania się o powstanie tego parku narodowego trwał od 2012 roku. W końcu się udało – Østmark liczy 54 kilometry kwadratowe, a w jego sąsiedztwie wyznaczono 17 kilometrów kwadratowych obszaru chronionego jako teren rekreacji na świeżym powietrzu. Park narodowy obejmuje część terenu Oslo, a także okoliczne gminy Nordre Follo, Lørenskog, Enebakk i Rælingen.

Park narodowy Østmark będzie świetnym miejscem dla turystów i miejscowych na biwakowanie, jazdę na nartach, wędkarstwo, czy kajakarstwo. Po terenie parku będzie nawet można jeździć rowerem elektrycznym. Odwiedzenie terenu nowo powstałego parku będzie idealnym pomysłem podczas kilkudniowego wypadku do Oslo i okolic, gdzie możemy bardzo tanio dolecieć z wielu polskich miast.

Źródło: mojanorwegia.pl/turystyka/czas-na-ostmarka-norwegia-tworzy-48-park-narodowy
Tło: Sondrekv – Own work, Public Domain

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.