W Lizbonie powstanie nowe lotnisko

Portugalskie władze podjęły ostateczną decyzję o wybudowaniu nowego portu lotniczego dla Lizbony. Nowa inwestycja ma na celu rozładowanie rosnącego ruchu lotniczego, którego obecna infrastruktura nie jest w stanie obsłużyć.

Foto: Isaac Struna/ Unsplash

Portugalski rząd zdecydował o budowie nowego portu lotniczego, który ma zaspokoić potrzeby rosnącego ruchu pasażerskiego w Lizbonie. Obecne lotnisko im. Humberto Delgado jest już za małe, aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na przeloty do i z portugalskiej stolicy.

Projekt budowy nowe lotniska w Lizbonie

Budowa nowego lotniska będzie kosztować dziewięć miliardów euro. Otwarcie nowego portu lotniczego zaplanowano na 2034 rok, co ma dać wystarczająco dużo czasu na stworzenie nowoczesnej i efektywnej infrastruktury, która zaspokoi potrzeby przewoźników i pasażerów.

owy hub portugalskiego przewoźnika TAP będzie zlokalizowany w Alcochete, około 40 kilometrów od centrum Lizbony. Lokalizacja ta została wybrana ze względu na dostępność przestrzeni oraz możliwość łatwego rozbudowania infrastruktury transportowej, łączącej lotnisko z centrum miasta.

W międzyczasie, lotnisko im. Humberto Delgado przejdzie rozbudowę, aby tymczasowo poprawić zdolności obsługi pasażerów. Inwestycje w istniejący port mają na celu minimalizowanie problemów związanych z przepustowością i zapewnienie sprawnego funkcjonowania do czasu otwarcia nowego lotniska.

Źródło: reuters.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.