W Jerozolimie powstanie kolejka linowa

Kilka dni temu został podpisany plan budowy kolejki linowej. Pomysłodawcą projektu są izraelskie władze. Koszt przedsięwzięcia to około 60 mln dolarów. Kolej ma przewozić mieszkańców i turystów pomiędzy najważniejszymi miejscami w mieście.

zdjęcie: Emek Shaveh

Trasa kolejki rozpocznie się przy kompleksie handlowo-gastronomicznym First Station. Następnie, wagoniki będą się zatrzymywały na stacjach na Górze Syjon oraz w dzielnicy Silwan, niedaleko Ściany Płaczu i Bramy Gnojnej. Całość ma mieć 1,4 km długości. Docelowo kolejka linowa ma przewozić nawet 3 tysiące osób na godzinę, przy tym rozładowując korki w mieście.

– To strategiczny projekt promujący turystykę na Starym Mieście. Krok po kroku przekształcamy naszą wizję w nową rzeczywistość – powiedział Ze’ev Elkin, minister ds. miasta Jerozolimy.

Pomysł nie wszystkim się podoba. Eksperci od ochrony zabytków i architektury twierdzą, że zniszczy to krajobraz Starego Miasta. Konsekwencje budowy mogą być odczuwalne także w innych obszarach, ponieważ Jerozolima jest miejscem konfliktu pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami.

– Projekt będzie miał wpływ na transport, gospodarkę, kulturę i politykę dla Starego Miasta. Kolejka linowa będzie miała szkodliwe skutki dla mieszkańców, dla wartości ochronnych oraz dla wielokulturowego charakteru Jerozolimy – można przeczytać w oświadczeniu organizacji Emek Shaveh.

Ministerstwo Turystyki określiło projekt mianem narodowego priorytetu i zapewniło, że nie ugnie się pod naciskiem przeciwników. Ze wstępny ustaleń wynika, że kolej linowa ma być oddana do użytku w 2021 roku.

Źródło: fly4free.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.