W Iranie próbowano porwać samolot pasażerski

W czwartek, 4 marca 2021 obiektem próby porwania został Fokker 100, samolot linii lotniczych Iran Air. Na szczęście udało się obezwładnić zamachowca. Na pokładzie samolotu było 67 osób.

Photo: Konstantin Von Wedelstaedt via Wikimedia Commons 

4 marca 2021 Fokker 100, należący do linii Iran Air, wystartował z portu lotniczego w Ahwazie, by pokonać krótką krajową trasę do Mashadu. Na pokładzie znajdowało się 63 pasażerów oraz 4 członków załogi.

W niedługim odstępie czasu od startu samolotu jeden z pasażerów podjął próbę porwania maszyny. Udało się jednak szybko i sprawie obezwładnić sprawcę, a zrobili to członkowie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, irańskiej grupy militarnej, która obecna jest czasem na podkładach irańskich samolotów ze względów bezpieczeństwa.

Zamachowiec groził, że na pokładzie znajduje się bomba. Chciał skierować samolot w kierunku Zatoki Perskiej. Po pojmaniu zamachowca sprawdzono dokładnie samolot i nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.