W Grecji otwarto podwodne muzeum. Robi wrażenie

Znajdujący się na dnie Morza Egejskiego niedaleko wyspy Alonissos wrak statku wraz z tysiącami amfor został udostępniony w minioną sobotę miłośnikom nurkowania.

Atrakcja będzie otwarta do 2 października 2020 r. Skorzystać z niej mogą tylko certyfikowani nurkowie. Dla turystów, którzy nie preferują takiego spędzania czasu, czeka wirtualna wycieczka w centrum informacyjnym znajdującym się na Alonissos. 

Historia wraku sięga V wieku p.n.e., kiedy to z powodu złej pogody zatonął duży statek handlowy przewożący tysiące amfor z winem. Katastrofa miała miejsce w północno-zachodniej części Morza Egejskiego.

Zatopione skarby zostały odkryte dopiero w 1985 r. przez greckiego rybaka. Większość znalezionych amfor jest w stanie nienaruszonym.

– Ten wrak leży na głębokości 21-28 metrów w pobliżu brzegu wysepki Peristera i zawiera od 3000 do 4000 amfor – powiedziała dla telewizji Skai Maria Agalou, przewodnicząca rady miejskiej Alonissos.

Greckie władze planują udostępnić nurkom cztery inne starożytne wraki na tym obszarze. Celem takich działań jest chęć stworzenia ,,parku nurkowego”, którego zadaniem byłoby sprowadzenie więcej turystów na greckie wyspy.

Źródło: Al Arabiya

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.