W Europie powstaje pierwsze lotnisko bez wieży kontroli lotów!

Port lotniczy, który ma zostać otwarty w grudniu, będzie jednym z pierwszych na świecie, które powstanie bez wieży kontroli lotów. Zamiast tego lotnisko będzie miało zdalny, wirtualny system kontroli ruchu lotniczego.

zdjęcie: Miguel Ángel Sanz / Unsplash

Port lotniczy w Górach Skandynawskich to nowy węzeł, który połączy zimowych urlopowiczów ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, USA z Norwegią i największymi ośrodkami narciarskimi w Szwecji. Będzie to także jedno z pierwszych lotnisk na świecie, obsługiwane przez kontrolerów oddalonych o około 300 km w Sundsvall! 

Kontrolerzy będą otrzymywać dane niezbędne do zarządzania ruchem lotniczym i bezpiecznego prowadzenia lotu, z kamer i specjalnych czujników zainstalowanych na lotnisku. Wszystko dzięki pojawieniu się superszybkich sieci światłowodowych, kamer wysokiej rozdzielczości i technologii teledetekcji. 

 – Technologia ta jest zarówno bezpieczna, jak i dobrze przetestowana. Może zapewnić operatorom jeszcze więcej danych do pracy, a także umożliwić lotniskom zarządzanie lotami z dowolnego miejsca na świecie – powiedział John Walton, ekspert w dziedzinie lotnictwa.

Port lotniczy w Górach Skandynawskich zostanie otwarty 22 grudnia 2019 r. Znajduje się 40 minut jazdy od stoków w Trysil w Norwegii i 25 minut jazdy od największego ośrodka narciarskiego w Sälen w Szwecji.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.