Unia Europejska przedłuża zakaz operacji lotniczych dla pakistańskich przewoźników

Unia Europejska postanowiła przedłużyć zakaz wykonywania operacji lotniczych i wlotu na teren sojuszu dla linii lotniczych z Pakistanu. To duży zawód dla przedstawicieli pakistańskiego lotnictwa, ale decyzja została podjęta ze względów bezpieczeństwa.

Lotnisko w Pakistanie/ Fot: SARDAR KAMRAN KHAN, Unsplash

Branża lotnicza w Pakistanie nie przeżywa dobrego okresu. Unia Europejska w najnowszym wydaniu lotniczej „czarnej listy” utrzymała obecność Pakistanu w tym dokumencie. To znaczy, że linie lotnicze z Pakistanu wciąż mają zakaz wykonywania połączeń do państw członkowskich Unii Europejskiej i wlotu w ich przestrzeń powietrzną. To duży zawód dla lokalnych przewoźników, gdyż liczyli oni na przywrócenie połączeń do największych europejskich stolic.

Pakistańskie linie wciąż nie wlecą do UE

Od dwóch lat linie lotnicze z Pakistanu mają zakaz wykonywania połączeń i wlotu w przestrzeń powietrzną państw członkowskich Unii Europejskiej. Wszystkiemu winne są zaniedbania procedur bezpieczeństwa i katastrofa samolotu Airbus A320 Pakistan International Airlines przy podejściu do lądowania na lotnisku w Karaczi.

Po przedłużeniu zakazu dla pakistańskich przewoźników nie widać perspektywy na poprawę sytuacji i zniesienie obecności Pakistanu na „czarnej liście”. Jak relacjonuje dziennikarz Rynku Lotniczego, podczas jego pobytu w Pakistanie doświadczył on nieposzanowania wszystkich zasad bezpieczeństwa przez lokalne linie lotnicze. Jeśli to się nie zmieni – Pakistan wciąż nie uzyska dostępu do rynku europejskiego.

Źródło: www.rynek-lotniczy.pl

Lotnisko w Islamabadzie, stolicy Pakistanu/ Tło: Muhammad Irfan Baloch, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.