Ukraina luzuje ograniczenia dla przyjezdnych

7 czerwca ukraińskie władze wprowadziły nowe przepisy dotyczące wjazdu do ich kraju. Obecnie, aby uniknąć kwarantanny po przyjeździe do naszego wschodniego sąsiada należy posiadać dokument potwierdzający zakończenie szczepienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Kijów, foto: Silver Ringvee/ Unsplash

Decyzję o poluzowaniu restrykcji wjazdowych podjęto, gdy sytuacja epidemiczna na Ukrainie uległa poprawie. 7 czerwca odnotowano tam tylko 667 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Od poniedziałku cudzoziemcy podróżujący na Ukrainę mogą uniknąć kwarantanny po przedstawieniu certyfikatu w języku angielskim, potwierdzającego przyjęcie odpowiedniej dawki danej szczepionki zaakceptowanej przez WHO. Ponadto z obowiązku odbycia samoizolacji zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia oraz osoby z negatywnym wynikiem testu PCR, a także – co jest nowością – testu antygenowego.

Oprócz obostrzeń związanych z podróżowaniem, władze Ukrainy poluzowały również te związane z życiem społecznym. Od 2 czerwca wszystkie lokale gastronomiczne działają całodobowo, a w obiektach kultury może być zajęte dwie trzecie miejsc. Co więcej, zezwolono również na organizowanie imprez masowych w klubach, pod warunkiem, że jedna trzecia miejsc jest wolna lub na jedną osobę przypadają 4 metry kwadratowe.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.