Tryb samolotowy stanie się przeszłością. UE planuje umożliwić korzystanie z internetu 5G w trakcie lotu

Komisja Europejska rozpoczęła pracę nad wprowadzeniem przepisów, według których samoloty przewoźników mają być wyposażone w dodatkowy nadajnik dla sygnału GSM. Oznacza to, że już niebawem pasażerowie będą mogli korzystać z internetu 4G i 5G w samolocie.

Foto: Suhyeon Choi/ Unsplash

Koniec trybu samolotowego jest już bliski. Jak wynika z decyzji władz Unii Europejskiej, chcą one wprowadzić zmiany w podróżowaniu samolotem nad terytorium UE, związane z umożliwieniem korzystania z internetu LTE i 5G w trakcie lotu.

W przypadku zatwierdzenia nowych przepisów przez Parlament Europejski, na pokładach samolotów będzie można korzystać z usługi transmisji danych na takich samych zasadach jak na lądzie. Pasażerowie będą mogli wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne czy swobodnie korzystać z przeglądarek internetowych oraz aplikacji mobilnych.

Wszystko za sprawą obowiązku, który zostanie nałożony na linie lotnicze. Będzie się on tyczył wyposażenia każdego samolotu w dodatkowy nadajnik dla sygnału GSM. Dzięki temu, na niższych wysokościach sygnał będzie otrzymywany w transmisji 4G i 5G, z kolei na wysokości przelotowej przy użyciu specjalnego sprzętu sieciowego pico-cell. Ma on pozwolić uniknąć potencjalnych zagrożeń dla komunikacji lotniczej.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.