Turystyczne trendy 2020 wg Booking

Raport Booking wskazuje, że głównym trendem w 2020 roku będzie coraz większy wpływ technologii na nasze decyzje podróżnicze. Zwrócimy również uwagę na kwestie środowiskowe oraz zbliżymy się do lokalnych kultur. 

Zdjęcie: JESHOOTS.COM/ Unsplash

Badanie przeprowadzone wśród 22 tysięcy turystów z 29 krajów i analiza ponad 180 milionów opinii podróżnych wyłoniły 8 trendów, które podbiją rynek turystyczny w 2020 roku. Na pierwszym miejscu wymienia się chęć odkrycia nowych kierunków, co rozładuje turystykę masową – 51% podróżnych jest gotowych zamienić pierwotnie wybrane miejsce podróży na mniej popularne, jeśli przyczyni się to do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Kolejnym trendem ma być jeszcze większa tendencja do zawierzania nowym technologiom. Nasze decyzje wyjazdowe będą ściśle związane z bodźcami cyfrowymi. Aż 59% badanych deklaruje chęć spróbowania czegoś nowego właśnie za sprawą podpowiedzi algorytmów. Dużą wagę przyłożymy również do aplikacji, dzięki którym wyszukamy, porównamy i zarezerwujemy miejsca do wypoczynku. 

Bardzo ciekawym trendem ma być przestawienie się na wolniejsze środki lokomocji, które ograniczą negatywne oddziaływanie spalin na środowisko. Hitem mają okazać się rowery, tramwaje, łodzie czy też własne nogi. Co ciekawe, ok. 64% badanych chętnie pojechałoby w podróż starym pociągiem, typu Orient Express.

Następnym trendem ma być podróżowanie dla różnorodnych doświadczeń. Do lamusa będą przechodzić wyjazdy o jednakowej tematyce na rzecz urozmaiconej palety przeżyć. Ważnym aspektem okaże się dbałość o cechy atrakcji – zyskać mają mniej popularne zabytki, jak i obcowanie ze zwierzętami. Znajdzie się także miejsce dla domowych pupili – 42% respondentów wyraża chęć zabrania w podróż także swojego zwierzątka. 

Ważną kwestią okazać się może niezwykłe przywiązanie do lokalnej kuchni. Turyści preferują jednak miejsca polecane przez miejscowych, niekoniecznie firmowane znanymi nazwiskami drogie restauracje. Około 71% badanych przyznaje, że lokalna kuchnia jest bardzo ważną częścią ich wakacji. 

Hitem okażą się również wyjazdy dziadków z wnukami – 72% osób starszych przyznaje, że spędzanie czasu z dziećmi powoduje efekt odmłodzenia. Co istotne, Booking skupił się także na seniorach w szerszym kontekście. Coraz więcej emerytów chce przedłużyć swoje wyjazdy – 19% badanych wyraża chęć wybrania się w podróż roczną. Zapytano też osoby młode o plany na starość – 47% osób, które jeszcze są w wieku produkcyjnym, deklaruje, że w czasie emerytury będzie podróżować odważniej.

Źródło: Rzeczpospolita

Zdjęcie: Mesut Kaya/ Unsplash

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.