Turyści ukarani za selfie przy słupach granicznych

Dla dwóch podróżnych, Anglika i Polaka, zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na pasie granicznym zakończyło się mandatem karnym. Obaj nielegalnie przekroczyli granicę polsko-rosyjską.

Rzecznik warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej, kpt. Mirosława Aleksandrowicz, poinformowała, że ślady wejścia na pas drogi granicznej i przekroczenia granicy polsko-rosyjskiej odkrył patrol z placówki SG w Barcianach. Kilka minut zajęło ustalenie, że w okolice granicy przyjechało pięciu tegorocznych maturzystów z Wielkiej Brytanii. Było to dwóch Anglików i trzech Polaków. W akcji poszukiwawczej brał udział pies tropiący.

zdjęcie: Iwona_Olczyk / pixabay.com

Według ustaleń mundurowych, wycieczka w okolice granicy polsko- rosyjskiej miała być atrakcją z okazji 18 urodzin, które parę dni wcześniej obchodził jeden z turystów. Pani rzecznik wyjaśniła, że Brytyjczyk nie zważając na tablice informacyjne i oznakowanie granicy, przekroczył ją, aby zrobić sobie fotografię przy słupie rosyjskim, zaś jego rówieśnik pochodzący z powiatu kętrzyńskiego wykonał pamiątkowe selfie przy polskim znaku. Anglik za przekroczenie granicy dostał 300 zł grzywny, a Polak za wejście na pas graniczny – 200 zł. 

Straż Graniczna prosi, aby zwracać uwagę na oznaczenia granicy i tablice informacyjne podczas spacerów w pobliżu. Za nielegalne przekroczenie tzw. zielonej granicy można dostać nawet 500 zł mandatu.  

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.