Turyści nie będą mogli jeździć walizkami na kółkach po centrum Dubrownika

Turystyczne miasta wprowadzają czasem dość nietypowe zakazy, ale ten z pewnością będzie jednym z najdziwniejszych. Jak podaje „Jutarnji list”, już w tym roku turyści przyjeżdżający do Dubrownika będą mieli zakaz ciągnięcia walizek na kółkach po starym mieście, czyli będą zmuszeni nosić je w rękach.

Tak, to co przeczytaliście wyżej, jest prawdziwe. Najpopularniejsze chorwackie miasto zakaże już w tym roku używania walizek na kółkach na terenie starego miasta. Nie samego posiadania ich, ale nie będzie można nimi jeździć, a odwiedzający będą musieli nosić je w rękach. Skąd taki zakaz?

Lokatorzy budynków leżących w tej części miasta masowo skarżyli się na hałas, który roznosi się po jeżdżeniu walizkami po kamiennych ulicach Dubrownika. Władze miasta poważnie podeszły do tematu i wprowadziły zakaz jeżdżenia walizkami po ulicach. Można je oczywiście nieść w rękach, ale przy dużym ciężarze wydaje się to dość karkołomne. Z drugiej strony, ilość turystów w Dubrowniku jest ogromna, a takie decyzje udowadniają, że miasto dba o swoich mieszkańców, a nie przede wszystkim o turystów.

Następstwem zakazu ma być stworzenie centrum oddawania bagażu, w którym turysta będzie zostawiał swój ciężki bagaż, a on za opłatą będzie dostarczany pod drzwi apartamentu lub hotelu w późniejszej części dnia. To ma rozwiązać problem zarówno turystów, jak i mieszkańców, tak twierdzi burmistrz Dubrownika Mato Franković.

Źródło/ Tło: Patricia Jekki, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.