Turkish Airlines zmieniają swoją nazwę

TANIE LOTY: 15 minut przed innymi – KLIKNIJ, aby włączyć

Recep Tayyip Erdoğan, czyli obecnie urzędujący Prezydent Turcji, oświadczył światu dość szokującą informację. Narodowe tureckie linie lotnicze, Turkish Airlines, mają zmienić swoją nazwę na Türkiye Hava Yolları. Skąd decyzja o takiej zmianie?

W ostatnich dniach do branży lotniczej wypłynęła informacja, że jedna z najbardziej znanych linii lotniczych na świecie zmieni swoją nazwę. Tą linią ma być Turkish Airlines, która w nowej wersji ma nazywać się Türkiye Hava Yolları.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wytłumaczył dość dokładnie zmianę nazwy narodowej linii. Zdaniem Prezydenta jest to część starań, aby Turcja była znana na arenie międzynarodowej jako „Türkiye”, zamiast „Turkey”.

Dlaczego w ogóle powstała taka inicjatywa i czemu Turcja chce zmienić nazwę swojego państwa po angielsku? Turcy już od początku roku działają w tej kwestii i nawet wysłali list do ONZ o oficjalną zmianę nazwy państwa na arenie międzynarodowej. Turcy chcą, by po angielsku nazywano ich kraj „Türkiye”, tak jak oryginalnie nazywa się Turcja w języku tureckim od początku swojej niepodległości.

Rząd turecki uznaje również, że nowa nazwa lepiej przedstawia język turecki i turecką kulturę na świecie. Eksperci są jednak zgodni, że dużą rolę gra w tym poprzednia nazwa Turcji, która brzmi „Turkey”, czyli tak samo, jak indyk po angielsku.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.