Turecka linia z zakazem lotów w Unii Europejskiej

Linie lotnicze Southwind Airlines z Turcji dostały zakaz wlatywania w przestrzeń lotniczą Unii Europejskiej. Powodem silne powiązania z Rosją i wpływy rosyjskich oligarchów.

Fot: Boeing 737 MAX 8 linii Southwind Airlines/ MarcelX42 – Own work, CC BY-SA 4.0

Tureckie linie lotnicze Southwind Airlines otrzymały mocny cios, ale nie bez powodu. Przewoźnik otrzymał zakaz lotów przez przestrzeń lotniczą państw Unii Europejskiej. Powodem są mocne powiązania linii lotniczej z Rosją oraz udziały własnościowe rosyjskich oligarchów w tureckiej spółce. Zakaz obowiązuje na czas nieograniczony od momentu podjęcia decyzji. To ogromne ograniczenie dla Southwind Airlines – nie będą mogli wykonywać lotów do państw unijnych, a także latać do rosyjskiego Królewca lub miast w Szwajcarii przez teren Unii Europejskiej.

Southwind Airlines wyrzucone z Unii Europejskiej

Decyzja Unii Europejskiej nie powinna nikogo dziwić. Southwind Airlines to linia, która powstała w kwietniu 2022 roku, czyli już po wybuchu zwiększonej bezprawnej agresji Rosji na terytorium Ukrainy. Przewoźnik tak naprawdę od samego początku był przystosowany do zaspokojenia popytu na loty z Rosji do Turcji lub przez terytorium Turcji. Southwind wykonywał też loty do Niemiec i planował ekspansję na inne plany UE, lecz po decyzji Unii Europejskiej nie będzie to możliwe.

Źródło: www.pasazer.com/news/465133/southwind,airlines,z,zakazem,lotow,nad,terytorium,unii,europejskiej.html

Tło: Airbus linii Southwind Airlines/ Tugbay Arslan – Own work, CC BY-SA 4.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.