Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu

W niedzielny poranek mieszkańcy Zagrzebia przeżyli mocne trzęsienie ziemi. Epicentrum zdarzenia przypadało na obszar oddalony o 7 km na północ od centrum miasta. Pod gruzami znaleziono 15-latka. Jest w ciężkim stanie.

Według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego trzęsienie miało magnitudę 5,3. Wiele budynków popękało, a elementy betonowe uległy całkowitemu zniszczeniu. Ulice są pełne gruzu. Spod jednego z budynków wyciągnięto 15-letniego chłopca. Początkowo podano, iż nastolatek nie żyje, ale szpital szybko zdementował plotki. Jest w ciężkim stanie.

 — Ludzie w panice opuszczali swe domy i wybiegali na ulicę – relacjonuje Associated Press. 

Odnotowano również wstrząs wtórny (o wiele słabszy od pierwszego) oraz krótkie przerwy w dostawie prądu. W niektórych częściach miasta wybuchły pożary. Ucierpiał jeden ze szpitali oraz zabytkowa katedra (jedna z dwóch iglic runęła na ziemię). Obiekt już kiedyś „doświadczył” trzęsienia ziemi – ostatnio w roku 1880.

Trzęsienia ziemi na Bałkanach zdarzają się regularnie, ale najczęściej są nieodczuwalne. 

Źródło: Wirtualna Polska

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.